D. Het peilgevaar. Het gevaar bestaat inderdaad, dat een radiopost gepeild wordt door den vijand en dat daardoor de standplaats van den troepen commandant, waarbij deze post is ingedeeld, verraden wordt. Nu ziin de golflengten, waarbij de radiopeiling het beste tot haai recht komt, gelegen in de buurt van 600 meter en hooger en zooals de lezers straks zullen vernemen, zal van deze golflengten voor e grondverbindingen bij ons leger juist geen gebruik worden gemaakt. In hoeverre de peiling van radiostations werkende op golven korter dan 600 meter (in het bijzonder die van 90 600 meter) met voldoende nauwkeurigheid onder de omstandigheden hier in Indië mogelijk is, zal practisch dienen te worden vastgesteld en wij hopen, dat daartoe binnen afzienbaren tijd over de benoo- digde mobiele peilstations zal kunnen worden beschikt. Dat het door peiling vaststellen van de plaats van een onbeken den zender nog niet zoo heel gemakkelijk is, blijkt uit een couran tenbericht van eenige maanden geleden, waarin melding werd «emaakt van het optreden van een communistisch zendstation m het hartje van Berlijn; ondanks alle intensieve pogingen daartoe gedaan heeft men het niet kunnen ontdekken. Weliswaai hoort men wel van zeer goede resultaten verkregen bij peilingen verricht door of op vliegtuigen en schepen, doch men moet daarbij m het oog houden, dat in dergelijke gevallen ook alles in het werk wordt gesteld om tot een zoo snel mogelijke peiling te komen Wil een radiopeiling met voldoende nauwkeurigheid plaats vinden, dan moet het betrokken radiostation tamelijk lang b ij ven zenden. Om dus de peiling van militaire radiostations door den vijand zooveel mogelijk tegen te gaan, moet het militaire radioverkeer zich ken- Sefkei door groote snelheid en vlotheid. Het semtempo moet liefst zoo hoog mogelijk worden opgevoerd, zonder dat dit echtei aanleiding mag geven tot onduidelijkheid en dus tot veel navragen. Deze eisch houdt echter in, dat de geoefendheid in het semen en opnemen van een militairen radiotelegrafist zeer groot moet zijn. Met betrekking tot het bekorten van door middel van morse- teekens over te brengen berichten meenen wij het navolgende te moeten opmerken. Het gebruik van afkortingen is natuurlijk gewenscht in het bijzonder van zeer lange woorden als bijv. patrouilleeren (pat); voor kleine woorden als vijand (vij) en half (hf) levert het geen tijdwinst op, omdat de ontvangende pos volgens voorschrift ter voorkoming van misverstand verplicht is de afkortingen te collationneeren. De vijand wordt door het colia- tionnement bovendien in de gelegenheid gesteld het eerst opge- nomene eventueel te verbeteren. Het bekorten van berichten zal echter in de allereerste plaats moeten worden gevonden in het weglaten van alle onnoodige woorden. En ook m dit opzicht valt er voor de troepenofficieren heusch nog wel wat te leeren. 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 38