Aan het slot van dit hoofdstuk willen wij nog iets zeggen over het seinverbod, een begrip, dat ook wel wordt aangeduid met „radiostilte". Op til zijnde gebeurtenissen zullen zich kunnen aankondigen door veranderingen in het radioverkeer, dus niet alleen door het bijkomen van radioposten, doch ook door het verdwijnen ervan. Aan nieuwe onderdeelen, waarvan de aanwe zigheid door den vijand nog niet is onderkend, wordt dan ook wel het verbod om radioberichten te verzenden opgelegd. Echter is het inzetten van nieuwe radioposten ook te beschouwen als één der middelen, waarmede de vijand op een dwaalspoor kan worden gebracht. Door radioposten geheel los van troepencommando's op te stellen in het terrein zal aan den vijand de aanwezigheid van troepen kunnen worden gesuggereerd op plaatsen, welke slechts zwak bezet zijn. Door het voortdurend in de lucht doen zijn van dergelijke „looze" radiostations (welke dan valsche berichten ver zenden) en deze op het gewenschte oogenblik ter beschikking van troepencommandanten te stellen, zullen dus ook zonder een be paald seinverbod verraderlijke veranderingen in het radioverkeer kunnen worden voorkomen. VI. BEKNOPTE BESCHOUWING OVER DE EIGENSCHAP PEN EN DE VOORTPLANTING VAN DE RADIOGOLVEN. A. De indeeling van de golflengten in groepen. Wij hebben reeds iets medegedeeld over de bij ons leger te benutten golflengten voor een goed begrip van dit onderwerp zullen wij een korte uiteenzetting geven van de eigenschappen van radiogolven in het bijzonder voor wat betreft de voortplanting ervan in den aether. In wezen zijn de radiotrillingen (zijnde electromagnetische trillingen) gelijk aan lichttrillingen zij verschillen daarvan slechts in frequentie. Momenteel beschouwt men als de radio-trillingen de aethertrillingen met frequenties liggende tusschen 10.000 en 6 X 10° slingeringen per seconde. Een leek is gewend te spreken over de golflengte van een bepaald zendstation, doch in de radiotechniek werkt men tegen woordig normaal met de frequentie en drukt deze uit in kiloperio den per seconde, of kilocycles/sec. dan wel kiloherz. Het verband tusschen frequentie en golflengte wordt gelegd door de den lezers vermoedelijk wel bekende formules 1=»'XÏ'; X y 958 Hierin is iL golflengte in metersy de voortplantingssnelheid van het licht uitgedrukt in m/sec. (dus 3 X 108 meter per sec.)T de slingertijd in seconden en de frequentie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 39