bloed der helden van Adoea moest worden verzoend, zou met de verovering van dit rijk het Italiaansche koloniale gebied in Oost-Afrika tot een groot en massief geheel vereenigd worden en zou Italië in de Roode Zee, op den weg naar Indië, een machts factor vormen, welke zijn positie als Middellandsche Zee-mogend- heid, vooral tegenover Engeland, zeer belangrijk zou versterken. Was alzoo in beginsel besloten tot de verovering van Abessynië, (het boek van DE BONO laat hierover geen twijfel, al spreekt het bij voorkeur over een „verdedigingsoorlog"), het kwam er nu voor Italië maar op aan, in de eerste plaats een gunstig tijdstip te benutten en in de tweede plaats (terwille van den schoonen schijn) op dat tijdstip over een deugdelijken casus belli te kunnen beschikken. Voor het laatste zorgde de bekende botsing bij Oeal Oeal, op den 5den December 1934. Deze plaats ligt in het landschap Ogaden, nabij de grens, en werd door beide partijen als eigen gebied beschouwd. Gezien het feit, dat de twistappel 125 km noord van de vroeger als grens aangenomen rechte lijn is gelegen, ligt het voor de hand, dat Abessynië hierop de meeste rechten had. Bij dit treffen sloeg een Italiaansche troepenmacht een bende van enkele duizenden Abessyniërs uit elkaar, waarbij 200 dooden vielen. Volgens het op 2 Augustus 1928 tusschen beide landen gesloten „vriendschapsverdrag", moesten dergelijke grenskwesties door een vanwege den Volkenbond in te stellen scheidsgericht worden beslecht. MUSSOLINI was echter van meening, dat in dit geval niet van een grenskwestie, maar van een duidelijken aanval op een Italiaanschen post gesproken moest worden en wilde zich niet binden aan een scheidsrechterlijke uitspraak. Wel werden echter de onderhandelingen zoo lang mogelijk sleepende gehouden, om den noodigen tijd voor oorlogsvoorbereidingen te verkrijgen. Gelijktijdig met deze periode van spanning bood zich het gunstige tijdstip aan. Dat was de invoering van den alge- meenen dienstplicht in Duitschland (Maart 1935), met de daarbij aangekondigde herbewapening. Hierdoor kon Frankrijk minder dan ooit de banden met Italië verbreken en was MUSSOLINI zeke» van een welwillende neutraliteit van die zijde. Restte Engeland, Italië's voornaamste tegenstander bij zijn imperiale aspiraties. Dit land was echter te laat begonnen met de versterking van zijn weermacht en kon ook met het oog op Duitschland s toenemende kracht, vooral in de lucht, geen oorlog met Italië riskeeren. Door de conferentie van Stresa in Mei 1935 geloofde MUSSOLINI de gewenschte vrijheid van handelen te hebben verkregen, hoewel het moeilijk is aan te nemen, dat Engeland daarbij zijn goedkeuring aan MUSSOLINI'S werkelijke plannen heeft gehecht. Veeleer lijkt het waarschijnlijk, dat de laatste aldaar zijn ware bedoelingen verborgen heeft gehouden. Toen 3 October 1935 de Italiaansche troepen de noordgrens van Abes- 977

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 58