dwingen. En deden geen van beiden hun plicht, dan zouden de Staatskrachten, het leger der Wahabieten, een meedoogenlooze afstraffing geven aan beiden. Deze regeling Vond den bijval van alle Sjaichs, die dadelijk in den Koning den -meester op hun eigen terrein herkenden. Het systeem heeft tot op den dag van heden uitmuntend gewerkt. Waar voorheen roof en moord aan de orde waren, heerscht thans vrede de pelgrim is er veilig, en zeker dat hij niet door de autoriteiten wordt bestolen. De gansche Islam is daar den Koning erkentelijk voor. Geen land ter wereld kent zoo weinig criminaliteit als Saoedië. De Sjara', de Goddelijke Wet, die het „oog om oog, tand om tand" leert, die den dief de hand doet ontnemen, den echtbreker doodt, en die de geheelonthouding voorschrijft, wordt tegenover een ieder, hij zij hoog of laag, inboor ling of vreemdeling, onverbiddelijk opgevolgd. Pthilby (a.v., blz. 327) schrijft„even in the case of the stranger within the gate, „whose unostentatious disappearance has been tacitly acquiesced „in by the Powers". De moeilijkheden, welke nu nog overwonnen moesten worden, kwamen uit den boezem van het eigen volk, de Ichwan. De feitelijke schuld van dezen opstand lag o.i. in een fout van de Engelsche mandaat-autoriteiten in Irak 1) 924 Wij stellen er prijs op om hier uiteen te zetten, dat critiek op Engelands daden, niet moet worden opgevat als eene uiting van anglophobie van den schrijverevenmin als wij anderer waardeering van Engelands grootheid anglomanie achten. Groot-Brittannië, met eene -bevolking van 45 millioen zielen (1932) regeert een imperium dat van de aardoppervlakte omvat, en is bewoond door Vi van de wereldbevolking. Derhalve kan er op aarde niet veel gebeuren of Engeland is er in gemoeid. De 3 zoogenaamde „groote democratieën", Engeland, Frankrijk en de U.S.A. regeeren 43 van de wereld uiteraard „democratisch". Wie deze situatie nader wil bestudeeren, kunnen wij raden te lezen: „England expects every American to do his duty" by Quincy Howe (Ed. Robert Hale Ltd London; het boek verscheen in April '38 en beleefde in dezelfde maand reeds zijn 2den druk.) Op blz. 115 van zijn boek schrijft Howe „If the rise of the British Empire dominated world history during „the nineteenth century, its decline dominates world history during the „twentieth. The Russian Revolution may prove to have been the most „spectacular episode in our era. The rise of the United States has probably „shifted the centre of western civilisation from the Old World to the New. „A resurgent Japan or a unified China may make Asia safe for the yellow „race. Yet each of these developments can go forward only at the expense „of the British Empire. If Russia, America, Japan, or China come up in „the world, Britain goes down. „Nor are Britain's defeats since the turn of the century confined to the „gains these four nations have scored at her expense. Mussolini's Italy and „Hilter's Germany threaten the European Balance of power. The Gandhi „movement in India and the Nationalist movement in Egypt threaten the „whole British position in Asia and Africa. En op blz. 4 „Why is the British Empire so endangered Because it covers one „quarter of the earth's surface and rules over one-quarter of the earth's

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5