lijke lijnen van weerstand vond. Bij de beschrijving van het Abessynische land hebben we hierop reeds de aandacht gevestigd. Het plan zou dan zijn om den vijand tegen deze stellingen te laten vastloopen en zich uit te putten, om hem daarna met sterke, doch bewegelijke krachten in de flanken en tegen zijn verbin dingen aan te grijpen. Behalve natuurlijk het zeer groote moreele en politieke resultaat van een op deze wijze verkregen spoedig succes, pleitte voor een dergelijk optreden ook de slechts beperkte voorraden aan oorlogsuitrusting, welke niet voldoende waren voor een langdurigen krijg. Doch dan diende een tamelijk groote zekerheid aanwezig te zijn, dat ook inderdaad een succes bereik baar was. Want een nederlaag van hun hoofdkrachten tegen de Italianen die onvergelijkelijk veel beter waren uitgerust in technisch en operatief opzicht konden zij bezwaarlijk riskeeren. Het vermijden van een beslissend treffen onder het voortdurend afbreuk doen aan den verder oprukkenden vijand, voornamelijk tegen zijn verbindingen, was stellig een strijdwijze, welke beant woordde aan de bijzondere kwaliteiten van den Abessynischen soldaat. Zoowel zijn natuurlijke aanleg als zijn groote beweeglijk heid en kennis van het terrein maakte hem voorbestemd voor deze wijze van krijgsvoering, terwijl zijn onvoldoende uitrusting met modern oorlogstuig hiertoe noopte. Echter eischt een op de lange baan schuiven van het te verkrijgen resultaat, gepaard met een steeds terugtrekken voor den vijand, een eensgezind volk met hoog moreel en een vaste, vertrouwenwekkende leiding. Naast dit moreele uithoudingsvermogen dient men bovendien over toereikende materieele middelen te beschikken. Beide voorwaar den waren hier niet aanwezig. Tenslotte zou een bezetting van het hart des lands, ook zonder voorafgaande nederlaag der Abessynische strijdkrachten, bij de bestaande staatkundige verhoudingen zoo goed als zeker geleid hebben tot het uiteenvallen en oplossen van staatsverband en leger. Het zullen dan ook wel in hoofdzaak politieke redenen, ver sterkt door overwegingen van internationalen aard, geweest zijn, welke den Negus er toe geleid hebben om, na een aanvankelijk afwachtende houding, de eerstgenoemde wijze van optreden te kiezen en een spoedige beslissing te zoeken. Dat hij hiermede in dubbele mate politiek en strategisch in de kaart van Italië speelde, schijnt voor hem een onontkoombaar fatum geweest te zijn. FULLER zegt hierover „Then in a fit of insensate folly the Negus and his Rases committed suicide (biz. 36). Wordt vervolgd 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 69