In 1925 was namelijk tusschen Irak en de Nedsjd plechtig overeengekomen, om de grenzen tusschen beide landen niet te versterken. Toch ging Irak, dat toenmaals nog Britsch Mandaat- land was, in 1927 over tot den bouw van een fort bij de grens- bronnen van Boesaja. Philby (a.v. blz. 343) beschrijft dit aldus „In the spring or summer of 1927, while Sir Gilbert Clayton „was engaged in the negotiation of the Treaty of Jidda, the "British authorities in Iraq appear to have given their „blessing to a strange scheme for the creation of a series „of forts along the north-eastern frontier of Najd. Whether "sir Henry Dobbs, the High Commissioner, who was nearing „the end of a very successful period of service in Iraq, was "caught napping by the proposals of an irresponsible subor dinate, or merely committed an error of judgment, cannot „yet be determined. The fact is that a party of workmen was „at this time sent out to the desert wells of Busaiya, where „they were engaged in the construction of a small fort-like „building when some Badawin of the Mutair tribe appeared „on the scene and promptly proceeded to massacre them for „their pains". „inhabitants. Because it extends to every continent and every climate. „Because it includes members of every race, every religion, every stage ol „civilisationNot only can this Empire be described as a world in „miniature, it is so large a world that its fate is inseparably bound up ymh „the future of all mankind. During a period of general unrest, the British Empire cannot remain unaffected if new forces appear in the world, they flourish at Britain's expense. The Russian und Chinese revolutions have not '„exactly strengthened British prestige among the 350 million subject people „of India, and Japan's textile factories have captured the worlds textile „markets from Britain." Zoo is de werkelijke toestand. En deze is voor lederen weidenkenden Europeaan tevens beangstigendwant de ondergang van het Britsche imperium zou de ondergang van alle andere imperiums, het verlies van alle koloniën, belangensferen, e.t.q. meer, beteekenen. En daarom dient men in Engeland elke openhartige en eerlijke critiek op daden, welke het Imperium kunnen schaden, op te vatten naar den geest waarin zij wordt geoefend dus als den raad van een vriend. En eveneens daarom, behoort een critiek op de daden van Nederland als door'den Heer William Courtenay kortelings in een interview met de Smga- pore Free Press uitgesproken te worden afgekeurd, omdat zij een beschou wing over de sterk samenloopende belangen onzer naties toespitst tot een bemoeizucht met de interne souvereine bestuursfunctie van Nederland. De Heer Courtenay zeide in dat interview o.m.: „Aangezien het Neder- „landsche eilandenrijk dus zoo afhankelijk is van de Britsche vloot geloof „ik, dat het voordeelen zou hebben deze kwestie op een zakelijke basis te „behandelen en het zou dan ook een gewaardeerd gebaar van de Hollanders „zijn, zoo zij aanboden om voor de bescherming, welke zij genieten, te betalen, in plaats van deze voor niets te krijgen. Reeds de voltooiing van de basis "van Singapore moet onzen Hollandschen vrienden reden tot groote voidoe- "ning en geruststelling hebben geschonken. Juist waar de bouw dezer basis Jiun zulk een mate van veiligheid geeft, ware het geen slecht denkbeeld, „als zij aanboden om een deel bij te dragen in de enorme kosten, m ruil „voor de bescherming, welke zij in de komende eeuw zullen behoeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 6