989 7. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. V e w. aanval. Luit. Karl Guttenbrunner geeft in „Wehr und Waffen" van Juni 1938 een overzicht van den vew.aanval. S. begint met te wijzen op het groote belang van nauwkeurige verkenningenop de te gebruiken kaarten moet voor elke aanvalsstrook worden aangegeven welke terreinen slecht en welke onbegaanbaar zijn. Betreffende den aanval lezen wij „Jeder Panzereinsatz soli nach Raum, Zeit und Taktik überraschen". Aanbevolen wordt de uitgangsopstelling „im Infanterieraum" te kiezen kan zulks niet, dan kan zij worden teruggetrokken tot achter de art., in welk geval de vewn. ontplooid oprukken en na het passeeren van de voorts inf.lijn den gevechtsvorm aannemen. Deze handelingen moeten door kunstmatigen nevel, vliegeraanvallen, art.vuur en schijn vew.aanvallen aan het oog van den vij. worden onttrokken. Een tijdstip van uitvoering midden op den dag geeft de beste kans op verrassing. Veelal wordt bij het aanbreken van den dag een aanval ingezet, doch ter wille van de verrassing werden bij de D. manoeuvres aanvallen tegen het invallen van den avond uitgevoerd. Samenwerking tusschen alle wapens is voortdurend noodig. De infanterie verplaatst zich normaal achter de vewn. Bij gebruik van lichte vewn. zegt S. n.o.m. zeer terecht kan het echter aanbeveling verdienen de inf. eerst te doen aanvallen en de vewn. te laten optreden, zoodra de inf. de voorste vij. stl. is binnengedrongenhierdoor wordt aanmerkelijk aan stootkracht gewonnen en kan het eerste succes van de inf. door de vewn. worden uitgebuit. Wij zijn van meening, dat voor onze verhoudingen deze methode veelvuldig toepassing zal kunnen vinden. De doelen voor het art.vuur zullen hoofdzakelijk worden gevormd door a. de vij. stellinggedeelten, welke door hindernissen tegen vewn. beveiligd zijn of in voor vewn. ontoegankelijke gebieden liggen b. betonnen onderkomens en vuurstellingen c. bekende vij. pag.opstellingen. Gedurende het uitvoeren van den aanval zijn de doelen sub. c het belangrijkst. Hoe lang de art.steun bij het voorw.gaan zal duren, hangt van de vb.middelen af de vb. zal hoofdzakelijk moeten worden verkregen door indeeling van art.offn. bij de pantserverbanden en door waarneming uit vlgn. Het ondersteunende vuur bestaat uit een vuurwals de sprongen regelen zich naar de snelheid der vewn. Tijdens het binnendringen is een krachtige steun van jachtvlgn. onontbeerlijktijdens deze phase treedt voor de art. een vuurpauze in. Bij het voorw.gaan vliegen „Leitflugzeuge" voor de vewn. uit. Zij geven door rookbommen doelen aan, bewaken het oprukken van de vewn., nemen contact op met de copn. der cdtn. en stellen door eenvoudige teekens de vew.cdtn. in kennis met nieuwe aanvalsrichtingen en bevolen halte- en verzamelpunten. Wij teekenen hierbij aan, dat de vb. zoowel in de vew.afdn. als tusschen de vewn.onderdeelen en de steunende wapens een moeilijk vraagstuk is, dat nog niet afdoende is opgelost. O.i. zal de vb. met de „Leitflugzeuge" niet eenvoudig zijn. Daar de vewn. meestal eerst op 250 m werkzaam vuur kunnen afgeven, beveelt S voor den aanvaller aan, op 2 a 300 m voor de stelling een nevel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 70