990 gordijn te leggende tijd gedurende welken de vewn. dan aan pag.vuur zijn blootgesteld en zij hiertegen zelf niets kunnen, doen, wordt dan aan merkelijk bekort. Over den aanval van een vew.bat. deelt S. mede, dat deze veel overeen komst vertoont met den aanval van een bat.inf. Bestaat een vew.bat. uit 3 cien. lichte vewn.(mitr.wagens) en 1 cie. middelbare vewn(kanonwagens) dan treden de 3 cien. lichte vewn. op als fus.cien. en de 4e cie. middelbare vewn. als de mitr.cie. Van de breedte van het aanvalsfront hangt het af of 1 of 2 lichte cien. in de le linie optreden (frontbreedte bij 2 voorcien. 800 a 1000 m) de 4e cie. wordt over de lichte cien. verdeeld. De tactisch sterkere kanonwagens moeten het voorw.gaan der mitr.wagens mogelijk maken. Wij zien hier dus bepleitende middelbare vew. wordt organiek tot een cie. vereenigd tijdens het gevecht wordt hij sectiesgewijze bij cien. lichte vewn. ingedeeld. Gezien het tactisch gebruik zouden wij de voorkeur geven aan gemengde cien. en zelfs aan gemengde sien., daar op deze wijze de lichte vewn. het best door de middelbare vewn. worden gesteund en het aanbeveling verdient de organisatie in overeenstemming te brengen met de wijze, waarop op het gevechtsveld wordt opgetreden. Heeft de inf. het aanvalsdoel bereikt, dan worden de vewn. in een z.m. reeds te voren aangewezen verzamelstelling teruggenomen, waar de voertuigen dekking moeten vinden en door inf. worden beveiligdhier worden de vewn. nagezien om zoo snel mogelijk voor nieuwe opdrachten gereed te zijn. De p a g. sie. c dt. b ij den aanval. Nu ook wij binnenkort daadwerkelijk met pag.afdeelingen zullen werken, is het nuttig enkele moeilijkheden, waarvoor de sie.cdtn. van dit nieuwe wapen zich geplaatst zullen zien, aan de hand van het artikel van Frhr. v. Schaumberg in D. W. 1938, Heft 28 in beschouwing te nemen. Het gaat hier om een bij een voorbat. ingedeelde pag.sie. (3 stukken), wier taak het zal zijn, de voorste inf. tegen vij. pantseraanvallen te bevei ligen. Wordt geëischt, dat het vuur kan worden geopend, wanneer de vij. vewn. de inf. tot op 800 m zijn genaderd, dan moet het geschut dus dicht achter de voorste lijn worden opgesteld. Hier is de eerste moeilijkheid, want zoo dicht achter de voorste inf. bevindt men zich in het terrein waar het meeste vuur kan worden verwacht. Men zal hieraan zoo goed mogelijk moeten ontkomen door, waar mogelijk, gedekte stellingen in te nemen. In groote trekken kan de bij een voorbat. ingedeelde sie.cdt. zijn taak op twee wijzen oplossen a. Verdeeling van de stukken over het bat.front. Deze methode heeft het voordeel, dat een vew.aanval overal weerstand zal ontvangen. Deze weerstand kan echter niet anders dan overal zwak zijn, daar de stukken niet kunnen samenwerkenbovendien verliest de sie.cdt. allen invloed op zijn stu.cdtrï. b. De stukken in sie.verband opgesteld. Nu kan de sie.cdt. daadwerkelijk het commando voeren, doch meestal zal niet voor elk deel van het front de vew.aanval op 800 m vóór de inf. onder vuur kunnen worden genomen (de loodrechte afstand van eindpunt dracht tot de stelling is voor een groot gedeelte van de stelling minder dan 800 m). Door een goede flankeering moet aan dit bezwaar zoo veel mogelijk tegemoet worden gekomen. Bchter ook bij een opstelling in sie.verband is de commandovoering niet eenvoudig. De stukken moeten minstens met onderlinge tusschenruimten van 75 m worden opgesteld en daar zooals reeds vermeld stellingen bij voorkeur in dekking gevend terrein moeten worden gekozen, is ver band houden zeer moeilijkbevelen moeten meestal door ordonnansen worden overgebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 71