991 De moeilijkheden met betrekking tot het verbandhouden treden vooral op bij het stelling verwisselen. Hoe gaat de reg.pag.cie. met de inf. voor waarts Een methode zou zijn, den cie.cdt. voor de verschillende sien. het tijdstip te doen aangeven. Zulks is echter vrijwel altijd onmogelijk daar die cie.cdt. dan een overzicht over het geheele reg.front zou moeten hebben, om het voorw.gaan der pag. sien. in overeenstemming te kunnen brengen met het voorw.gaan der inf. Een tweede methode laat de regeling van het voorw.gaan over aan den stu.cdt. Het verband tusschen inf. en pag. is dan gewaarborgd, maar er is dan geen instantie die zorgt, dat een gedeelte in stelling staat, terwijl een ander gedeelte zich verplaatst, hetgeen toch dringend noodig is. Blijft als derde methode over een nauwkeurige regeling van het voorw. gaan door den sie.cdt., waarbij vorengenoemde wisselwerking verzekerd is. Ook de techniek van het stellingverwisselen levert moeilijkheden op. Het pag. moet zooals reeds vermeld zijn stellingen dicht achter de voorste inf. kiezen; „die Geschütze bediirfen hierzu unbedingt eines schnellen, gelandigangigen Transportmittels". (Ter zake zij opgemerkt, dat ons pag. door invoering van den tractor in dit opzicht in een zeer gunstige positie zal verkeeren). Nu zal het stellingverwisselen echter hoofdzakelijk plaats hebben in terreinen, waar krachtig vuur kan worden verwacht. Het ideale geval, dat het samenstel tractor-munitiewagen-kanon zich van dekking tot dekking kan verplaatsen, zal zich niet vaak voordoen. Toch moet dit steeds worden nagestreefd, want het door mankracht voorw. brengen van kanon en munitie is zelfs bij geringe terreinmoeilijkheden slechts over kleine afstanden mcgelijk. „Es ist also Aufg'abe des Zugführers, die Möglichkeiten zu schaffen, dasz der Stellungswechsel weitgehend irn Kraftzug stattfinden kann Om aan dien eïsch te kunnen voldoen, is een grondige terreinverkenning noodig welke door den sie.cdt. of de hem ter beschikking gestelde organen moet worden verricht. (Een bekende klacht brengt S. naar voren wanneer hij mededeelt, dat bij vredesoefn. van deze vkn. zoo weinig terecht komt, daar de inf. te snel voorw. gaat.) Het is van veel belang om tijdig water loopjes e.d. op overgangsmogelijkheden te doen verkennen; zoo nocdig vraagt de sie.cdt. aan zijn bat.cdt. tijdig hulp van pioniers. Centrale leiding van pag. door cie.cdt. of verdeeling der sien. over de b atn.? Evenals een onbekende S. in D.W. 1938, Heft 17 (zie I.M.T. 1938, nr. 7. blz. 693), keert kap. Ullmann zich in M.W. Juli 1938, nr. 1 tegen een sche matische indeeling van„1 sie.pag. bij het re., 1 sie. bij het li. voorbat. rest bij de reserve." en wel op grond van hetzelfde motief „Pag. is noodig waar vew.aanvallen kunnen worden verwachtgedurende den opmarsch veranderen die mogelijkheden telkens en zou dus steeds een nieuwe indeeling moeten volgen, dus telkens ontnemen en weer toevoegen aan voorbatn. Beide schrijvers zijn van meening, dat de reg.pag.cie. bij den opmarsch onder bevel van den cie.cdt. blijft en deze tijdens den opmarsch zijn cie. groepeert overeenkomstig de terreinmoeilijkheden. Aan een „abgezweigtes Bataillon" kan uiteraard een sie.pag. worden toegevoegd. In het algemeen kunnen wij instemmen met de naar voren gebrachte bezwaren tegen verdeeling van het pag. over de batn. Wij zouden voren- vermeld beginsel willen aanvaarden, wanneer een kaartstudie en de bekende gegevens van het terrein inderdaad aangeven, dat de behcefte aan pag. bij elk der voorbatn. zich inderdaad herhaaldelijk zal wijzigen. Is zulks niet het geval, dan zal het bij den opmarsch voordeelen bieden het pag. bij de voorbatn. in te deelen, omdat het verband cie.cdt.-sie.cdt. vaak moeilijk zal zijn. Hoewel in de verdediging het motief van steeds wisselend terrein vervalt, komt het voor, dat ook dan in beginsel een eenhoofdige leiding voordeelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 72