999 Luchtvaart. Toestand van het materieel. (Les Ailes, 14 en 21 Juli 1938) In Fr. werd het gebruik van vlgn. met Gnome-et-Rhóne motoren door den minister aan zekere restricties gebonden. S. is over deze openbaarheid slecht te spreken i.v.m. den indruk naar buiten. Uit het verdere verhaal valt op te maken, dat deze restricties zijn gesteld geworden naar aanleiding van „des récents et douloureux accidents In hetzelfde en daarop volgende nummer van Les Ailes komen dan berichten voor van ongelukken, waarvan 2 met een bimoteur Marcel Bloch, terwijl een 3e ongeluk nabij Reims „porte a 26 le nombre des morts de l'Armee de l'Air en moins de deux mois". Luchtverdediging door jagers. Cdt. Langeron behandelt in Les Ailes van 21 Juli 38 de waarde van „la chasse de nuit", met of zonder zoeklichten. Hij herinnert dharbij aan het reeds eerder door hem ingenomen standpunt, dat overdag de jachtvlgn. slechts een zeer betrekkelijke waarde zullen hebben tegenover een op groote hoogte dan wel zeer laag en verrassend optredenden vijand. Daar hij er van. overtuigd is, dat de actie bij dag zal worden ondersteund en vervolledigd door nachtelijke bombardementen (tegen groote centra van industrieel en militair belang), gaat hij thans na welke kansen de verdediging met jagers daartegen heeft. Het jachtvlg. kan daarbij slechts in de onmiddellijke nabijheid van het object optreden en is geheel aangewezen op zichzelf, aangezien artillerievuur noch ballonversperringen daarmede vereenigbaar zijn en vliegen in verband vrijwel niet mogelijk is. De groote bommenwerpers, waarmede de vijand zal komen, zullen zeer goed verdedigd zijn, terwijl de aanvaller speciale begeleidende vlgn. tegen de zoeklichten zal inzetten. Hij komt dan ook tot de conclusie, dat er groote bezwaren zijn verbonden aan een succesvol ageeren van jachtvlgn. èn zoeklichten. Doch ook de andere oplossing jagen zonder zoeklichten, waarvoor uitzonderlijk gunstige weersomstandig heden noodig zijn, belooft weinig resultaat. De slotsom isEr is veel kans, dat de jagers overdag volkomen onmachtig zullen zijn bij den aanvang der operaties (hij heeft uiteraard Fr. omstandigheden op het oog). Des nachts zullen zij geen beter succes hebben, gezien de bezwaren van de duisterms. „Ce n'est done pas sur elle qu'il faut mettre l accent pour assurer la pro tection des points vitaux". Deze opvatting is ook de onze. Gezien de groote vooruitgang van het luchtafweergeschut zijn wij van meening, dat daarmede in dt- eerste plaats een redelijke bescherming van de belangrijkste objecten moet worden nage streefd. Dit beteekent echter niet, dat jagers dus overbodig zijn geworden! Wel, dat zij niet op het eerste plan behoeven te staan. Bombing operations in the zone of interior (C.A.J., Mei-Juni 1938). S. beziet dit vraagstuk in hoofdzaak van het standpunt van de verdediging tegen „land-based bombing aircraft". Hij vergelijkt daarbij de verdediging tijdens den wereldoorlog met die van tegenwoordig en meent, dat er princi pieel niet heel veel is gewijzigd. Enkele conclusies a. Bombardement van het binnenland (groote steden en belangrijke centra) zal veel worden toe gepast. Met goede (echter dure) afweermaatregelen zullen bij helder weer dagaanvallen spoedig ophouden en ook nachtelijk bombardement weinig profijt opleveren, b. Repressailles zullen niet baten. c. „Fighter aviation and AA artillery are equally valuable in protecting the zone of the Inte rior and are complementary rather than competitive. Both are essential and effective". Hetgeen weer een iets ander geluid is dan het voorgaande. Echter wijst ook deze S. in den loop van zijn betoog op de zeer belangrijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 80