1000 toegenomen trefkans van het afweergeschut en de groote waarde hiervan voor de luchtverdediging. Engeland. Een zelfstandig legerluchtwapen. (Fighting Forces, April 1938). Nu de jarenlange controverse tusschen Marine en Royal Air Force is geëindigd met een zelfstandige Air Fleet Arm, schijnt het dat ook de Army met dezelfde kwestie wil beginnen. Het wordt echter zeer betwijfeld, of zulks tenslotte succes zal hebben. Een behoorlijke samenwerking kan worden verkregen als de betrekkelijke squadrons voor een groot deel worden bemand met personeel van het leger. „To create another indepen dant air arm would, we believe, be a retrograde step." Zooals in het vorige overzicht werd vermeld, kwam dezelfde zaak ook in Frankrijk ter sprake. De Engelsche luchtvaartbegrooting 1939. Uitgetrokken is een bedrag van 111.502.000 hetgeen ongeveer 23 millioen meer is dan in 1938. De Metropilitan Air Force is in 3 jaar tijds met 71 squadrons versterkt. Het commando van de Eng. luchtverdediging wordt gesplitst in een cdt. van de Air Striking Force en een cdt. van de Fighter en Army Co-operation een heden. De laatste zal tevens bevel voeren over de active luchtverdedigings middelen op den grond (artillerie en zoeklichten). In 1934 waren er 3 Armament Training Camps, thans zijn er 7 en nog 4 in voorbereiding. Het geeft neg al moeilijkheden om schietterreinen ter beschikking te krijgen. In 3 jaren tijds zijn 59 nieuwe vliegvelden aan de 52 reeds bestaande toe gevoegd. Intusschen is de keuze van geschikte terreinen niet zeer ruim. Gedanken zur luftpolitik und Luftstrategie. (Wissen und Wehr. Mei. 1938). Gnl. maj. A. von Pitreich beoogt in dit artikel te geraken tot een zuivere opvatting t.a.v. het nieuwe luchtwapen. Hij acht zich ter zake volkomen onbevooroordeeld en neemt het vraagstuk geheel uit theoretisch oogpunt in beschouwing. Wij meenen, dat hij er in is geslaagd, zich op een breed standpunt te plaatsen en daardoor een zeer belangrijke bijdrage in deze materie te leveren. Een korte weergave laten we volgen. De uitvinding van het vliegtuig heeft den mensch de lucht ontsloten, op dezelfde wijze als eertijds het schip hem tot heer der zeeën heeft ge maakt. Bij dit laatste bleef men echter in de twee dimensies thans vormt het drie-dimensionale luchtruim een volledig nieuw element in ons denken en voelen, waardoor een grondige, ja revolutionnaire verandering in velerlei opzicht wordt veroorzaakt. Wij moeten leeren in drie dimensies te gaan denken en voortaan landen en zeeën niet meer als een oppervlakte, doch als een ruimte te gaan beschouwen. In politiek opzicht heeft de beheersching van het luchtruim tot gevolg, dat naast land- en zeepolitiek voortaan ook aan luchtpolitiek aandacht zal moeten worden geschonken. De luchtvaart wordt vaak met de zeevaart vergeleken. Inderdaad hebben beide veel gemeen. Beide oefenen een „raumverbindende Wirkung" uit. Zeevarende volken bereikten een veel grootere ontwikkeling dan de volken, die alleen aan land gebonden zijn. Bleef de zee echter beperkt tot de kust van andere landen, de lucht omspant alles en veroorlooft een onbeperkte bewegingsvrijheid. Bovendien veel en veel sneller. Daardoor brengt het luchtverkeer met zich een „Zusammendrangung von Raum und Zeit". Luchtvaart is een naar boven de landen en zeeën verlegde zeevaart. Zee vaart voert tot rijkdom, tot macht ter zee, tot wereldmacht. Evenzoo gaat het met de luchtvaart, doch waar zij bijna uitsluitend personen en post vervoert, is het kenmerk van haar een versnelde uitwisseling, niet van goederen, doch van gedachten. Alzoo bevordert zij in de eerste plaats een geestelijke beïnvloeding, inzet der persoonlijkheid. Verder heeft de lucht vaart op de zeevaart voor, dat zij zich ook boven land uitstrektzij is van nog grooter beteekenis. Daar de lucht boven het land echter niet vrij is, zijn politieke overeenkomsten voor een vrij luchtverkeer noodzakelijk. Een

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 81