1001 staat moet dus luchtpolitiek voeren, zoowel om een plaats in het luchtver keer in te nemen, als om eigen land en belangen te beschermen. Defensieve luchtpolitiek. Een groote ruimte biedt de beste beveiliging tegen luchtaanvallen. Rusland en de Vereenigde Staten zijn hierbij dus in het voordeel. Eilandstaten (Engeland, Japan) vinden in de hen omringende smalle zeegebieden geen bescherming meer. De defensieve luchtpolitiek van een land moet er in de eerste plaats op gericht zijn z.m. te voorkomen, dat in de onmiddellijke nabijheid van het centrum des lands gelegenheid bestaat om aanvalsbases van een eventueelen tegenstander in te richten. Men zal zich dus door een politiek van bondgenootschappen of overeenkomsten de zoo gewenschte en veilige groote ruimte dienen te verschaffen. Uiteraard is de luchtgeografische situatie van een land hierbij maatgevend. Kleine staten zullen zich bij andere moeten aansluiten, om het „Grosziuftraum" te verkrijgen. Neutraliteit wordt hierbij een onhoudbaar begrip, zelfs als deze door alle omringende landen zou zijn gewaarborgd, want men kan eenvoudig de luchtzuil boven zoo'n land niet mijden. De offensieve luchtpolitiek zal in het algemeen parallel loopen aan de zeepolitiekzij beoogt in de eerste plaats verbinding en beveiliging van moederland en andere rijksdeelen. Frankrijk b.v. is hierbij in een gunstige positie, daar het met zijn voornaamste koloniale gebied in Noord-Afrika één gesloten luchtruim vormt. Evenzeer Rusland. Engeland is een goed voorbeeld van een land, dat zijn luchtweg naar de andere deelen van het rijk op ongeveer dezelfde wijze als de zeeweg door middel van steunpunten en overeenkomsten met andere staten tracht te verzekeren. Echter mogen deze steunpunten niet binnen direct bereik van de luchtmacht van rivalen liggen, zoodat men feitelijk „Stützraume" noodig heeft voor zee- en lucht weg. Men kan geen politiek voeren zonder over de machtsmiddelen te be schikken, waarmede men deze politiek kan ondersteunen. Continentale staten hebben een leger noodig, zeemachten behoeven een vloot om hun handel en zeewegen te beschermen. Evenzoo is voor beveiliging en beheer- sching van het luchtruim een luchtmacht het aangewezen middel, welke dan ook als gelijke naast zee- en landmacht staat. Hieraan doet de om standigheid, dat zee- en landmacht als hulpwapen vliegtuigen noodig hebben, niets af. Deze laatste hebben een geheel verschillende taak. Dat een luchtmacht geen gebied bezetten kan is geen argument tegen haar zelfstandigheid. Een zeemacht kan dat evenmin is ook niet haar taak. Luchtmacht heeft haar eigen luchtstrategie, welke zich daarin onderscheidt van land- en zeestrategie, dat t.a.v. het luchtwapen niet alleen het optreden tegen gelijksoortige middelen ter sprake komt maar ook de aanval op land en zeestrijdkrachten en bovendien nog op belangrijke doelen in het achter land. „Diese, man kann nicht einmal mehr sagenvielseitigen, sondern allumfassenden Möglichtkeiten ihres Einsatzes bestimmen sie förmlich zu einer strategischen Angriffswaffe, die doch vernünftigerweise in Interesse der Gesamtkriegführung nur in der Hand der obersten Leitung zweckmaszig verwendet werden kann". Deze luchtstrategie is in een defensieve en offensieve te verdeelen, welke nauw samenhangt met de defensieve en offensieve luchtpolitiek. Hierbij valt te bedenken, dat hoewel elk deel der weermacht zijn eigen strate gische regelen heeft optreden van land- of zeemacht in de toekomst meer en meer bezwaarlijk wordt, indien niet van te voren overwicht in de lucht is verkregen. Dat beteekent, dat de land- en zeestrategie door de luchtstrategie zullen worden beheerscht. De luchtmacht wordt de algemeene strategische reserve, welke door de groote mogendheden naar de bedreigde „ruimten" in de wereld verschoven kan worden. „Das Spannungsfeld des Pazifik mit seinen anliegenden Grosz- raumen ist gerade das eindruckvollste Beispiel eines Kriegsschauplatzes, der für die Entfaltungsmöglichkeit der neuen Raumwaffe förmlich wie

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 82