1002 geschaffen ist". De wezenlijke luchtstrategie laat zich alleen in groote ruimten denken. Het huidige Europa heeft de neiging haar in een onnatuurlijk enge, continentale, twee-dimensionale politiek op te sluiten. Luchtpolitiek moet echter drie-dimensionaal zijn en naar vereeniging van luchtruimten streven. „Die Briten haben ihr Weltreich mit sehr viel guter Politik und unverhaltnismaszig wenig eigenem Blut gezimmert. Für Luft- völker sollte in Zukunft die gleiche Richtschnur maszgebend sein. Konti- nentale Völker haben sich bisher viel zuviel auf Blut und viel zuwenig auf gute Politik verlassen." Engelsche manoeuvres en te verwachten verliezen in oorlogstijd. (Les Ailes 25 Aug. '38). De Eng. luchtmanoeuvres van 4—7 Aug. waaraan 950 vlgn. deelnamen, zijn onder zeer ongunstige weersomstandigheden gehouden. De groote vijand van de luchtvaart, de mist, heeft het verloop zeer gehinderd en bovendien verschillende slachtoffers geëischt. Een Handley-Page „Harrow" raakte een boom en vloog in brand 5 dooden. Een Fairey „Battle" moest na 5 uur rondvliegen omlaag en werd vernield 1 doode. 4 Hawkers „Demon" vonden alle terreinen in de mistde bemanning van 3 vlgn. liet hun toestel in den steek en bereikte per parachute veilig den grond. De bestuurder van het 4e vlg. wist zijn toestel op den grond te zetten, waarbij het echter vernield werd geen persoonlijke ongelukken. De S. wijst dan op de aanzienlijke schade welke tengevolge van het zeer slechte weer werd geleden, hoorde zelfs beweren, dat hierdoor bijna 10% van de deelnemende vlgn. buiten bedrijf geraakte. In dit verband vestigt hij de aandacht op de te verwachten groote verliezen in oorlogstijd, waarmede rekening moet worden gehouden. In een vroeger overzicht gaven we reeds als Amer. cijfer het getal van 30% per maand. Volgens een stastiek door Gnl. Niessel in La France Militaire gepubliceerd zouden de maandelijksche verliezen moeten worden gesteld op 50 a 60% van de sterkte in eerste linie. Geen wonder, dat men huiverig is een oorlog, welke ook een luchtoorlog zal worden, te beginnen en dat Gnl. Vuillemin, de Chef van den Gnl. Staf der Mil. Lvt. in Fr., bij zijn ^bezoek aan Duitschland heeft verklaard, dat „la raison et le coeur sont d'accord pour refuser le recours a la guerre entre les deux peuples". R. Luchtbescherming. Serie A. Vlugschrift nr. 6 van de Ned. Ver. voor lb. Schuilloopgraven. Als een groot voordeel van schuilloopgraven wordt aangegeven, dat de uitwerking van brandbommen uitgesloten is (er bevindt zich niets brand baars boven de loopgraaf). De invloed van brisantbommen kan van weinig beteekenis worden geacht, omdat een aanvaller wel nimmer de schuilloop graven tot doelwit voor zijn bommen zal bestemmen en bovendien de tref kans wel uiterst gering is. Toegelicht door zeer duidelijke schetsen wordt dan de inrichting van de schuilloopgraven behandeld. Men geeft de voor keur aan afgedekte loopgraven ten einde ook bescherming te vinden tegen eventueel invallend puin de loopgraven dienen op een behoorlijken afstand van de gebouwen te worden aangelegd. Tuinen en parken zijn geschikt voor den aanleg van schuilloopgraven wanneer zij meer dan 50 m" groot zijn. Dit getal lijkt ons wel erg klein, aangezien de loopgraven dan practisch tegen de gebouwen aan liggen. Het is een zeer overzichtelijk werkje; het ligt in de bedoeling van de Centr. Insp. voor de lb. in Ned. Indië om ook der gelijke werkjes het licht te doen zien ter voorlichting van de burgerbe volking. N.dz.m. verdient het aanbeveling hiervoor de centr. ver. voor lb. in te schakelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 83