1003 Serie B, nr. 3 Politie en luchtbescherming. Zeer terecht wordt aange geven, dat wat de taak van de politie in tijden van luchtgevaar betreft, deze zeer zeker geheel op het normale terrein der politie ligt t.w. de zorg voor openbare orde en veiligheid. Achtereenvolgens worden behandeldde maatregelen in vredestijd m.b.t. tot het politie-per- soneel, de hulppolitie, het verkeer en het publiek de maatregelen vóór den luchtaanvalde maatregelen bij „luchtalarm" de maatregelen tijdens en na den luchtaanval. Aangezien e.e.a. geen nieuwe gezichtspunten biedt, zal op dit overigens zeer overzichtelijk werkje niet dieper worden ingegaan. Een ding valt echter op. Men beveelt surveillance met tweeën aan. Wij voelen meer voor politiepatrouilles van 3 man. Het zal toch vaak noodig zijn, dat één man een bericht overbrengt of hulp haalt in dat geval blijven ten minste 2 politiemannen over. Bovendien heeft de patrouille van 3 man nog het voordeel, dat mccht men met hulppolitie moeten werken, per ploeg van 3 man, één man hulppolitie kan worden ingedeeld. Serie A, nr. 5. Verblif in schuilplaatsen. Dit vlugschrift behandelt zoowel het verblijf in de gezinsschuilplaats als dat in de openbare schuil plaats. In het eerste hoofdstuk vindt men de voorwaarden, waarmee elk gezin rekening heeft te houden bij het verblijf in de schuilplaats in eigen woning, in hoofdstuk II de voorwaarden, waarmee eveneens ieder heeft te rekenen, wanneer hij buitenshuis door het sein „luchtalarm wordt over vallen. Het inrichten van schuilplaatsen in eigen huis wordt behandeld in het vlugschrift serie A nr. 3 „Luchtbescherming en scherf- en instortings gevaar", hetwelk een volgende maal in beschouwing zal worden genomen. Serie B, nr. 4. Zelfbeschermingsmaatregelen. Achtereenvolgens worden behandeld a. de gezinsbescherming een beknopt overzicht wordt gegeven van de ver schillende soorten bommen en van de strijdgassen vervolgens worden de luchtvdd., de lb., de ibd., de bedrijfsbescherming en enkele preventieve maatregelen van alg. aard zeer beknopt in beschouwing genomen onder laatstgenoemden worden o.m. genoemd het in aanmerking nemen van de -eischen der lb. bij nieuwbouw, de vaststelling van betreffende bouwvoor schriften, het stellen van den eisch onbrandbaar materiaal te gebruiken enz. Al deze punten hebben ook in Indië thans de volle aandacht van de lb.- autoriteiten. b. de inrichting van schuilgelegenheid behandeld worden zeer beknopt de schuilplaatsen en de schuilloopgraven. Eenige gegevens worden ver strekt omtrent den tijd benoodigd voor het graven van loopgraven door ongeoefende personen. De gegeven cijfers lijkens ons wel wat optimistisch en dienen o.i. minstens met 25% te worden verminderd, vooral waar het ongeoefenden betreft. c. de bescherming tegen brandgevaar e.e.a. biedt ons geen nieuws de nadruk wordt gelegd op de opruiming van rommel op zolders en vlieringen. d. de bescherming tegen gasgevaar zeer beknopt worden behandeld het gasmasker, de zuurstofapparaten, de beschermende kleeding en de ont smetting. eerste hulpverleeningo m wordt aangegeven hoe de luchtbe schermingshuisapotheek moet zijn ingericht. de voorkoming van lichtschijnsel en lichtuitstraling naar buiten, len aanzien van de openbare verlichting wordt medegedeeld, dat de z.g. „oorlogs- verlichting' (dat zijn eenige zeer goed afgeschermde lampen op daarvoor in aanmerking komende punten) ook bij luchtalarm blijven branden. Dit lijkt ons minder juist. Bij ons wordt de straatverlichting (dus de openbare verlichting) op het signaal „luchalarm" geheel gedoofd, terwijl de bmnen- verlichting zeer goed afgeschermd en tot het hoogst noodzakelijke beperkt kan blijven branden. Eenige methoden van afscherming verduidelijkt

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84