1004 door foto's en schetsen worden gegeven. g. de algemeene gedragsregels voor de bevolking. Het geheel is zeer overzichtelijk samengesteld en wordt ter lezing aanbe volen. Begin September is hier een dergelijk werkje verschenen n.l. „Kent het gevaar Beveiligt U" hetwelk een volgend maal zal worden besproken. Luchtgevaar Juni 1938. Reg.standpunt inzake de lb., een officieel communiqué en commentaar van het Bestuur der Ned. Ver. voor lb. De Reg. stelt zich op het standpunt, dat de bescherming van de burger bevolking tegen aanvallen uit de lucht in de eerste plaats moet worden gezocht in de actieve luchtvdd. door voldoende luchtdoelgeschut en een behoorlijke luchtmacht. Aangezien echter de actieve luchtvdd. nimmer volstrekte veiligheid kan verschaffen is naast de actieve luchtvdd. de passieve lb. nocdig, teneinde de gevolgen van geheel of gedeeltelijk geslaagde luchtaanvallen zooveel mogelijk te beperken. Voorts gaat de Reg. uit van het standpunt, dat een aanvaller in hoofdzaak gebruik zal maken van brisant- en van brandbommen, hetgeen echter niet weg neemt, dat ook aanvallen kunnen worden verwacht, waarbij gebruik wordt gemaakt van strijdgassen. T.a.v. den bouw van openbare schuilkelders neemt de Reg. een afwijzend standpunt in, aangezien smalle schuilloopgraven, welker aanleg men, mits voorbereid, kan uitstellen tot kort voor het uitbreken van de vijandelijk heden, den aanvaller een dermate kleine trefkans bieden, dat men zich in dergelijke loopgraven bij een vij. aanval met brisantbommen voldoende veilig kan achten. Hierop is door het Bestuur van de Ned. Ver. voor lb. commentaar geleverd. Met betrekking tot de „schuilkelders- en schuilloop graven" wijst het Bestuur er op, dat voor personen, die zich bij „luchtalarm" op straat bevinden de bouw van openbare schuilplaatsen geboden is. Er wordt in het commentaar gewezen op den grondwaterstand, terwijl de vraag wordt gesteld, in welke schuilloopgraaf bij een luchtaanval de menschen beveiliging moeten zoeken die o. toevallig in de stad op straat zijn b. zich op een afstand van hun woning bevinden en c. in huizen of in streken wonen, waar het maken van schuilloopgraven, om welke reden ook, niet mogelijk is. Tevens neemt het Bestuur der Ver. aan, dat de toch reeds te verwachten paniekstemming zal worden vergroot door de duizenden personen, die naar een schuilplaats zoeken, welke er niet is Ten aanzien van het commentaar van het bestuur zouden wij in de eerste plaats willen opmerken, dat alle maatregelen op luchtbeschermingsgebied er juist op gericht zijn paniek te voorkomen. Wanneer er verder voor wordt gezorgd, dat er voldoende schuilloopgraven zijn, maatregelen zijn genomen om ieder een schuilplaats aan te wijzen (politie-taak) en deze schuilplaat sen behoorlijk van een of ander teeken zijn voorzien, dan behoeft geen paniek uit te breken. Inderdaad is de scherf- en gasvrije openbare schuilplaats een mooiere oplossing. Men zit in een dergelijke schuilplaats geriefelijker dan in een schuilloopgraaf, maar het betere is dikwijls de vijand van het goede. Met den bouw van schuilplaatsen zouden millioenen gemoeid zijn, terwijl het jaren zou duren, voordat deze schuilplaatsen klaar zijn. Daarom is het beter de bevolking te oefenen in het maken van schuilloopgraven, welke want iedereen werkt mede in korten tijd gereed kunnen zijn. Wij zijn eveneens van meening, dat de schuilloopgraaf een goede bescherming geeft. Voor Ned.-Indië is dit vraagstuk ook van belang, ook hier zullen wij schuilloopgraven moeten aanleggen. Op de begrooting van het Dep. van B.B. zijn gelden uitgetrokken om de bevolking, die zich bij „luchtalarm"

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 85