op straat bevindt, te beschermen tegen scherf- en gasgevaar. O.i. zouden de uitgetrokken bedragen als volgt kunnen worden besteed: 1 Bouw van openbare schuilplaatsen gebruik makende van bestaande gebouwen e.d. (Wanneer b.v. een handelslichaam een schuilplaats in richt voor zijn personeel, kan deze schuilplaats grooter worden gemaakt en tevens dienst doen als openbare schuilplaats) de overheid draagt haar aandeel in de kosten bij. 1 2. Bij nieuwbouw door handelslichamen e.d. dient dadelijk rekening te worden gehouden met de inrichting van scherf- en gasvrije schuil plaatsen, waarvan gedeelten worden bestemd tot openbare schuilplaats de overheid draagt in de kosten bij. 3. Het bouwen van schuilplaatsen, waar zulks absoluut noodig is en daar in niet op de onder 1 en 2 vermelde methode in kan worden voorzien. 4. Het aanleggen van schuilloopgraven. T.a.v. de schuilloopgraaf wordt nog opgemerkt, dat zij ook in het buitenland zeer in het teeken van de belangstelling staat. In Engeland bv. begint men er hoe langer hoe meer waarde aan toe te kennein. Onlangs nog wees de Minister van Binnenlandsche Zaken op de toenemende beteekenis van schuilloopgraven. M.b.t. de bestrijding van brandbommen wordt nog opgemerkt, dat men zich tegen brandbommen zeer goedkan beschermen door het organiseeren van een net van brandweeihulpploege verspreid over de stad, welke ploegen zijn uitgerust met schoppen, zand enz. enz. en die zoo snel mogelijk de bestrijding van den brandbom op zich nemen. Ir.dien voorts de bevolking zelve ook in huis eenvoudige maatregelen neemt opleggen van zand, schoppen e.d. kan tegen den brandbom zeer goed worden opgetreden. Voorlichting van de burgerij is uiteraard een eerste vereischte. Wij hebben gemeend op dit artikel wat dleper te moeten mgaan aan gezien de beperking van scherf- en gasgevaar en de bestrijding van brand bommen ook voor ons van groot belang zijn. De Zwitssrsche Luchtbescherming door S. Schilderman. In dit artikel troffen we t.a.v. de verduisteringsmaatregelen aan, dat men het Zwitsersche grondgebied te klein achtte om met succes t^dig[de lichten te kunnen dooven, wanneer de nadering van vij. bombardementsvlgn. woidt gesignaleerd. Vandaar, dat het Zw. grondgebied in oorlogstijd steeds volledig verduisterd móet zijn. Dit zal ook voor onze kustplaatsen en enkele luchtbeschermingskringen noodig zijn. Gezinsbescherming. Door de Ned. Ver. voor lb worden cursussen in „gezinsbescherming" gehouden. De cursus, die in totaal over 7 avonden ólk van 2 uur is verdeeld, bestaat uit dne afgeronde gedeelten (A, B en C.) A. Alg'. gedeelte bestaande uit inleiding, luchtvdd., lb., de lb. en alles wat daarmee samenhangt (3 avonden). B. Eerste hulp bij ongelukken (3 avonden). C Bescherming tegen brandgevaar (één avond). Aangezien de voorlichting in Ned.-Indië veel moeilijker is dan in Europa (verschiUende bevolkingsgroepen, talen enz.) ligt hier voor de Ned. Ind. Ver. voor Ib. een nuttig en belangrijk werk te wachten. Luftschutz nr. 5 (Weenen) Voorwoord: „Wenn ein Luftangriff kommt, ist es zu spat, Schutzmasz- „nahmen zu treffen. Wenn aber der Luftschutz m solchem Augenblick aufgerufen sofort wie ein Mann steht, wenn der Luftschutz in der "Frifdenszeit alles gut vorbereitet und dafür gesorgt hat, dasz alle Masz- "nahmen getroffen wurden, dann wird uns in Zusanunenarbeit mit unserer

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 86