1006 „angriffskühnen und unerschrokenen Lu'cwaffe kein Staat der Welt auf „die Knie zwingen Göring. Duitschland. De Duitsche wet op de luchtbescherming wordt zoo spoedig mogelijk ook in Oostenrijk ingevoerd, teneinde de in Oostenrijk bestaande achterstand op luchtbeschermingsgebied in te halen. Noorwegen. Van een aanwezig weermachtsfonds is dit jaar Kr. 4000.000 voor de 1b. bestemd. België. In België wordt tegen den prijs van R. M. 17 een volksgasmasker verstrekt. (Dit lijkt ons erg duur). Frankrijk. In Fr. is een nieuwe wet te verwachten, die in de vervaar diging van 10.000.000 gasmaskers ter verdeeling onder de burgerbevolking voorziet. Deze maskers zullen niet evenals in Engeland centraal worden opgelegd, doch worden afgegeven aan de bevolking. De bevolking betaalt R.M. 2 per jaar. De maskers worden geregeld door inspecteurs gecontroleerd. Uit de Rijksmiddelen werden 200.000.000 frs. voor gasmaskers en 235.000.000 frs. voor schuilplaatsen ter beschikking gesteld. China. Men gaat over tot het zoo snel mogelijk maken van openbare schuilplaatsen. Men wordt verplicht tot het maken van schuilplaatsen bij nieuwbouw. B. Duurzame versterkingskunst. Tot voor kort berustte de bepaling van de dikte der bovendekkingen van verdedigingswerken m.b.t. het weerstandsvermogen tegen vlg.bommen slechts op theoretische grondslagen. Men zag echter in, dat zulks geen betrouwbare basis kon vormen. Het Eng. voorschrift voor duurz. verster kingen, Military Engineering (Vol. II) zegt hieromtrent„The effect of high explosive shell fire (w.o. begrepen vlg.bommen v.G.) on reinforced concrete varies so greatly that the strength of the material required to resist it cannot be definitely calculated on the lines of a civil engineering formula. Reliance has to be placed on the effects by means of care fully conducted experiments in peace" [Hdst. V, pt. 36 (5)] Uitgebreide proefnemingen op dit gebied zijn in de afgeloopen twee jaren dan ook in de plaats getreden van de theoretische beschouwingen van eertijds. Voorts is als gevolg van de aanzienlijk toegenomen snelheid der bom menwerpers, de verbetering der bommenrichtmiddelen (waardoor het gericht afwerpen van de bommen ook op grootere hoogten mogelijk werd), doch bovenal door de technische ontwikkeling der z.g. „luchtdoel-auto maten" van zwaar kaliber (ld.mitrn. van 20 40 mm), welke beschikken over een explosief projectiel en een groote vuursnelheid, de waarde van den aanval in scheervlucht op niet levende doelen (dekkingen) aanmer kelijk verminderd. E.e.a. heeft in het buitenland er toe geleid bij de constructie van dekkingen uitsluitend rekening te houden met den hoogen bomaanval of den in de uitwerking daarmede overeenkomenden aanval in duik vlucht. N.a.v. het vorenstaande wordt in de buitenlandsche voorschriften betref fende de duurzame versterkingskunst, een minimum dekkingsdikte van 1,10 m gewapend beton (van een drukvastheid na 28 dagen verharding van minstens 400 kg/cm2 en voorzien van een extra wapening, zooals in de militaire versterkingskunst gebruikelijk) noodzakelijk geacht tegen vlieg tuig-bommen van 50 t/m 100 kg. [Zie Military Engineering (Vol. II bl. 55)

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 87