volgelingen van den oproerigen Sjaich ontkwamen 3 man waar onder de Sjaich zelf. Verder opgejaagd wilde Faisal nu met een kleine groep aanhangers de grens van Koeweit overschrijden, om van daaruit zijn verzet voort te zetten, en tevens veilig te zijn tegen den Koning. Ten einde moeilijkheden te voorkomen protes teerde Ibn Saoed scherp bij de Britsche Regeering, welke daarop de stellige garantie gaf, dat de rebellen niet binnen het Britsche controle-gebied zouden worden toegelaten. Dat nam niet weg, dat Faisal en zijn groep tóch Koeweit binnentrokken en daar door de Britsche autoriteiten werden ontwapend en gevangen gezet. Ibn Saoed protesteerde hiertegen en eischte de onmiddellijke uitwijzing der rebellen. Het liep gelukkig goed af, omdat de opstan- digen zich in Januari 1930 „vrijwillig" aan hun Koning overgaven. Het gelukte Engeland in Februari 1932 om een openlijke ver zoening tot stand te brengen tusschen Koning Ibn Saoed en Koning Faisoel van Irak. De ontmoeting tusschen beide vorsten vond plaats op een Britsch oorlogsschip (H. M. S. Lupin) in de Perzische Golfen na de gepaste buigingen en omarmingen gingen de besprekingen vrij vlot en kwam het den 10 Maart van dat jaar tot een vriendschapsverdrag tusschen beide landen. Het nut van deze ontmoeting is wel vooral geweest, dat Faisoel in Ibn Saoed een hem waardig tegenstander leerde kennenterwijl laatstge noemde kon vaststellen, dat deze glimlachende, elegante en vrien delijke Koning Faisoel voor hem niet gevaarlijk was. Bovendien rookte Faisoel dagelijks 100 cigaretten, en zou hij dus niet lang meer leven Dat laatste is uitgekomen; 'het volgende jaar, den 7 September 1933, stierf Faisoel plotseling te Bern op 50-jarigen leeftijd. Keeren wij terug tot Ibn Saoed. Na het verdrag met Irak was hij onbestreden heer en meester in Arabië. Hoesein was dood, Faisoel was dood, en Abdoelah (van Transjordanië) sloot in Februari 1938 een vriendschapsverdrag met Saoediëaan den strijd tusschen Hasjemieten en Wahabieten is een einde gekomen. Restte nog slechts de grensregeling tusschen Transjordanië en Saoedië. Zooals wij reeds in het vorige hoofdstuk aangaven heett Engeland de districten Akaba en Ma'an tot Britsch mandaat verklaard. Nog steeds handhaaft Engeland zijn bezit van Akaba. Evenwelwat men Koning Ibn Saoed heden niet vrijwillig wil geven, zal men hem morgen of overmorgen móeten geven. Want Koning Ibn Saoed weet bij voorbeeld ook zeer goed, dat het in 1936 niet vooral is gegaan om een verovering van Abessinië door Italië, en evenmin om een machtsstrijd tusschen Rome en London, maar dat het hoofdmoment van dit conflict is dat de rassenkwestie scherper is gesteld dan ooit te voren bij eenig koloniaal avontuur Hij weet, dat sindsdien blank en

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 8