1009 slagkruisers a rond 80 millioen per stuk, wordende rond 240 mm in totaal of 12 mm per jaar, ongeveer 350 moderne landbommenwerpers kunnen worden aangeschaft en in stand worden gehouden (incl. afschrij vingskosten). Met deze getallen voor oogen kunnen wij met de conclusie van S., dat de kracht van de Indische defensie gezocht moet worden in den bouw van een drietal slagkruisers in stede van in de aanschaffing van een meer dan honderdvoudige macht van bommenwerpers, niet deelen. v. G. Militair Geneeskundige Dienst. Handboek voor den Officier van Gezondheid van het Koninklijk Neder - landsch-Indische Leger. Uitgegeven onder redactie vanDr. J. M. Elshout, Generaal-Majoor M. G. D., J. v. d. Werff, Reserve Kolonel M. G. D., Adr. Goudswaard, Dirig. Apotheker 1ste kl., Dr. J. E. Dinger, Reserve Dirigee- rend Officier van Gezondheid 2e kl„ W. v. d. Veer, Dirig. Officier van Gezondheid 2de kl., F. H. ter Meulen, Kapitein van den Generalen Staf en Dr. L. H. Simons, Officier van Gezondheid 1ste kl. Deel I. De Militair Geneeskundige Dienst in Nederlandsch-Indië in Vredestijd. Deel I van het „Handboek voor den Officier van Gezondheid van het Kon. Ned. Ind. Leger," dat als laatste der 3 deelen thans is verschenen, geeft een exposé van de taak van den officier van gezondheid in vredestijd en wijdt hem in in de talrijke problemen en moeilijkheden, welke hij bij die taakvervulling op zijn weg zal ontmoeten. De militair geneeskundige dienst in Nederlandsch-Indië heeft een omvangrijke vredestaak, waardoor hij in tijd van vrede in hooge mate in beslag wordt genomen. Het spreekt echter vanzelf, dat nimmer uit het oog mag worden verloren, dat evenals voor het leger in het algemeen ook voor den geneeskundigen dienst geldt, dat zijn oorlcgstaak en de voorbereiding daartoe in vredestijd op den voorgrond moeten blijven staan. Deze oorlogstaak maakt een grondig bestudeerde en nauwgezet voorbereide organisatie noodzakelijk en moet derhalve een van de voornaamste punten van overweging uitmaken bij alle in vredestijd te nemen maatregelen met betrekking tot de samenstelling van het leger in het algemeen en zijn onderdeel, den militair geneeskundigen dienst. In deel I van het handboek wordt voorts aandacht besteed aan het spe cifieke vredeswerk van den M. G. D., want in een Koloniaal gebied als het onze met zijn bijzondere omstandigheden en verhoudingen is het nu een maal niet mogelijk, dat de vredestaak van den M. G. D. zuiver en alleen een voorbereiding op zijn oorlogstaak zou kunnen zijn. In de buitengewesten is op vele plaatsen de zorg voor de volksgezondheid aan officieren van gezondheid opgedragen, terwijl ook op Java een vredestaak in engeren zin voor hen is blijven bestaan. Wat de indeeling van het boek betreft, heeft de redactiecommissie de verschillende bijdragen zooveel mogelijk in een aantal hoofdstukken veree- nigd, terwijl daarnaast eenige „capita selecta" werden opgenomen, welke niet in een bepaald hoofdstuk waren onder te brengen, doch noode konden worden gemist. Deel I begint, na een voorbericht, geschreven door generaal Elshout, waarin deze op treffende wijze de doelstelling van het werk belicht, met een korte schets van de hand van den oudsten, nog in leven zijnden ge- pensionneerden generaal-majoor van den M.G.D. Dr. R. F. J. Wijckerheld Bisdom, die tevens de eerste inspecteur van het dienstvak in dien rang is geweest. Wij twijfelen er niet aan of ieder onzer zal met belangstelling kennisnemen van generaal Bisdom's „persoonlijke herinneringen" uit de wordingsperiode der moderne geneeskunde in Nederlandsch-Indië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90