1010 Hoofdstuk I behandelt de geschiedenis van den militair geneeskundigen dienst van het K.N.I.L. Kolonel van der Werff, die dit onderdeel heeft verzorgd, is het gelukt zijn bijdrage te maken tot een aangrijpend epos van strijd, overwinning en mislukking. Wij bevoorrechten, die de vruchten mogen plukken van hetgeen door onze illustre voorgangers, vaak met opoffering van levensgeluk en gezondheid gedurende langer dan een eeuw werd ge zaaid, realiseeren ons vaak niet voldoende, wat wij aan die oude pioniers te danken hebben. De lezing van het opstel van kolonel van der Werff zal ons de bezielende overtuiging schenken, dat het bewustzijn een groote zaak te dienen den medici der 19de en van het begin der 20ste eeuw de kracht heeft geschonken de tropen-geneeskunde omhoog te heffen uit de donkere diepten van den Compagniestijd tot de hoogte, waarop zij thans staat. De geschiedenis der röntgenologie wordt in het tweede deel van dit hoofdstuk op treffende wijze geïllustreerd door een tweetal foto's, de eene dateerend uit het jaar 1898 geeft een afbeelding van het eerste röntgen toestel, dat in Indië in bedrijf is geweest (in het militair hospitaal te Koeta- radja) en de andere toont ons het modernste en meest volmaakte op het gebied der röntgentechniek, het thans in het militair hospitaal te Tjimahi opgestelde driephasentoestel, het eerste hier te lande. Hoofdstuk II behandelt den geneeskundigen dienst fcij de Koloniale Reserve. De groote zorg, welke thans aan de selectie van het voor het Kon. Ned.-Ind. Leger bestemde contingent Eurcpeesche militairen wordt gewijd, heeft het aantal mislukkingen bij de uitzending tot een dusdanig laag cijfer teruggebracht, dat men daarop enkele jaren terug nauwelijks had durven hopen. Het is niet gemakkelijk geweest zoover te komen. Het opmaken van de som van alle goede en kwade eigenschappen in een persoon en de beantwoording van de vraag, wat de betrokkene voor het leger in Indië waard zal zijn is nu eenmaal niet gemakkelijk en eischt een nauwe samenwerking tusschen de keurende geneesheeren en de officieren en het kader der Koloniale Reserve gedurende het proefverband. Wie goed en zonder veel moeite op de hoogte wil komen van deze samenwerking, de typologische selectie, kortom van alles wat op de werving te Nijmegen betrekking heeft, kan de lezing van dit hoofdstuk zeer worden aanbevolen. Hoofdstuk III geeft een verhandeling over de legersamenstelling, de opleiding van het hospitaalpersoneel, den dienst in de militaire hospitalen, de administratie voor officieren van gezondheid, die een militaire apotheek beheeren, het aanvragen van geneesmiddelen, de regularisatie etc., terwijl tevens een beschrijving wordt gegeven van de werkzaamheden in het Schei kundig Laboratorium en het Algemeen Magazijn van Geneesmiddelen te Bandoeng. In hoofdstuk IV vindt men een uitvoerige bespreking van den dienst der garnizoens- en bataljonsartsen, gevolgd door een beschouwing over den militair geneeskundigen dienst bij de depótbataljons voor Inheemsche recru- ten der Infanterie, waarbij voornamelijk de nadruk is gelegd op het gewich tige probleem der militair-hygiënische opvoeding. Hoofdstuk V is gewijd aan diverse militair-hygiënische vraagstukken. Achtereenvolgens vinden behandeling het Militair Hygiënisch Instituut, de hygiëne der kampementen en hospitalen, wandluizen en haar bestrijding, kleedinghygiëne in de tropen, de voeding van den militair, marsch-hygiëne, physiologische grondslagen van sport en training, sport en trauma in het leger, terwijl het hoofdstuk wordt besloten met een verhandeling over het bijzonder gewichtige probleem der geslachtsziektenprophylaxis. Hoofdstuk VI behandelt enkele ziekten, welke voor het leger van speciaal belang zijn. Wij vinden er interessante bijzonderheden in vermeld over malaria, croupeuze pneumonie, spruw-achtige ziekte, lepra en trachoom.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 91