1012 produceeren tot het cogenblik, dat de vloeistof geheel verdampt zal zijn, tenzij maatregelen zijn genomen, waardoor de schadelijke vloeistof onwerk zaam is gemaakt. Ingeval voorwerpen hebben blootgestaan aan mosterd- of andere blaarverwekkende gassen, zullen, wanneer we die voorwerpen onbe schermd aanraken, op de huid brandwonden ontstaan. Zelfs het loopen op terrein dat besmet is geworden door genoemde gassen, is gevaarlijk. Mosterd en vele van de traanverwekkende gassen zijn voorbeelden van z.g. „persis tente" gassen. Niet „persistente" gassen, welke in de lucht worden verspreid, of versproeid, vormen wolken van gas of rook, welke door den wind worden voortgedreven. Uiteraard vermengen deze wolken zich met groote hoeveelheden lucht waardoor het gas minder gevaarlijk wordt. Als voorbeelden van deze gassen worden genoemd chloorgas, fosgeen en de sterk inwerkende gassen voort gebracht door bepaalde arseen-verbindingen. Enkele methoden van bescher mende maatregelen worden nader aangegeven. Het verpakken van levens middelen vereischt bijzondere voorzorgen. De tegenwoordig toegepaste wijze van distributie, waarbij de levensmiddelen in een standaardverpakking ter beschikking van den kleinhandel worden gesteld, geeft dikwijls reeds voldoende bescherming tegen inwerking van gifgassen. Het gebruik van middelen vervaardigd van grondstoffen, welke de eigenschap bezitten de voedingsmiddelen tegen de schadelijke inwerking van gifgassen te bescher men, is van groote waarde. Het verstrekken van onverpakte levensmiddelen behoort tot een minimum te worden beperkt. De beschermende eigenschappen, welke de verschillende soorten verpak kingsmiddelen bezitten, loopen zeer uiteen van voor de lucht volkomen ondoordringbaar materiaal (als hermetisch afgesloten flesschen of blikken), welke zoolang ze onbeschadigd blijven een volkomen bescherming geven tegen gas, tot gewone zakken (zooals die gebruikt worden voor de verpakking van meel, rijst, gaba enz.), welke practisch geen bescherming meer geven. Indien een keus moet worden gedaan voor het tos te passen verpakkings middel ten gebruike voor een bijzonder voedingsartikel, ware de voorkeur te geven aan een grondstof, welke de beste bescherming geeft tegen gifgassen. Het gebruik van het z.g. oliepapier is te verkiezen boven het gewoonlijk te gebruiken niet geprepareerde papier. Er moet wel aan worden gedacht, dat tusschen het moment van verpakken der artikelen en het tijdstip waarop deze artikelen aan den consument worden verkocht, een aanzienlijk tijdsverloop ligt, weshalve het wenschelijk is, zoodra daartoe aanleiding mocht bestaan, voormeld beschermend verpakkingsmiddel vroeg tijdig toe te passen. Ondervolgende gegevens geven een vergelijkend inzicht in de beschermingswaarde der verschillende soorten van verpakkings middelen. Soort der verpakkings middelen. Beschermende waarde. Luchtdicht afgesloten flesschen of blikken. Luchtdicht gesloten gla zen of aarden potten. Geven een volkomen bescherming tegen alle soorten van chemische strijdmiddelen. Idem indien het deksel is vervaardigd van glas, metaal, bakeliet of van overeenkomstige grond stoffen. Bij afsluiting met geprepareerd oliepa pier wordt eveneens een volkomen bescherming verkregen tegen gas en een vrij goede bescher ming bij een lichte aantasting door een gas- prcduceerende vloeistof.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 93