1017 mogendheden. Bij het bekend worden van dit voorstel veranderde de stemming t.o.v. den Britschen premier allerwegenin Amerika, Rusland en zelfs in Frankrijk en Engeland werd gesproken over een verraad aan Tsjechoslcwakije in Duitschland en Italië zwaaide men daarentegen den grijzen staatsman, wiens tocht naar Berchtesgaden een unicum mag worden genoemd, allen lof toe. De opgewonden stemming bedaarde echter vrij spoedig' Praag verklaarde zich bereid, de voorwaarden te aanvaarden. Zoo scheen alles ten goede gekeerd totdat Hitier bij een tweede oderhoud met Chamberlain, ditmaal te Godesberg, niet van zins bleek, genoegen te nemen met de Britsch-Fransche voorstellen doch daartegenover zijn memorandum plaatste, tenuitvoerlegging waarvan niet minder zou betee- kenen dan het einde van Tsjechcslowakije o.m. eischte hij onvoorwaar delijke overgave van het Sudetengebied op 1 October. Te Praag was het ministerie Hodza inmiddels heengegaan de premier werd opgevolgd door generaal Sirovy, den nationalen held, die na de Russische revolutie de Tsjechische legioenen dwars door Siberie naar huis leidde President Benesj, in Duitsche cogen de steen des aanstoots, bleet echter; hij verklaarde Hitler's eischen onaanvaardbaar en gaf last tot mobilisatie van het leger, onder mededeeling, dat Londen en Parijs daartoe hadden geadviseerd. a Daarmee trad een vrij verwarde toestand m welke dient te worden toegeschreven aan de wijfelende houding van Frankrijk en Engeland. Na het afbreken van de onderhandelingen te Godesberg werd bekendgemaakt, dat ook Londen en Parijs de grens bereikt achtten. Evenwel volgde een tegenspraak van Benesj' mededeeling inzake het advies tot mobilisatie afgelast werd deze nochtans niet. Zelf gingen Frankrijk en Engeland eveneens over tot het nemen van verdere voorzorgsmaatregelen, welke officieel niet als mobilisatie werden aangeduid doch dan toch wel als vcor-mobilisaties zijn te beschouwen de noch bij het conflict, noch bij de onderhandelingen betrokken kleine staten volgden allerwegenzoo ook Italië dat zich over deelname aan een eventueel conflict nog zeer voorzichtig uitliet. Het gebeurde gaf Hitier aanleiding, zijn standpunt nogmaals uiteen te zetten. Opvallend in deze rede waarin de Führer den nadruk legde op Duitschland's verlangen naar het handhaven van den vrede was, dat hij niet meer als tevoren tevens den handschoen opnam voer de Foolsche en Hongaarsche minderheden, hetgeen de verwikkelingen had vergroot, doch zich bepaalde tot de Sudetenduitschers en de inlijving van hun gebied, zijn laatsten territorialen wensch in Europa; onomwonden werd te kennen gegeven dat over Elzas-Lotharingen niet meer zou worden gestreden en dat het belang van de Duitschers in Italië en den Poolschen corridor moest worden opgeofferd aan dat van het geheel. Deze redevoering, welke zich voorts kenmerkte door bijzonder scherpe uitlatingen aan het adres van pres. Benesj, werd uitgesproken op het oogenblik waarop de Fuhrer m het bezit was van een door Chamberlain tot Hitier gerichte persoonlijke mede deeling en op de hoogte was van het beroep van pres. Roosevelt en diens voorstel tot het beleggen eener conferentie tot herziening van de vredes verdragen. Engeland en zijn bondgenoot Frankrijk, dat weer kan bogen op een onder den drang der omstandigheden eendrachtige bevolking, schenen van da oogenblik pal te staan, hetgeen Rusland aanleiding gaf, thans Tsjechoslo- wakije zijn steun toe te zeggen. Geheel in overeenstemming daarmede was de op Hitler's rede volgende toespraak van Chamberlain waarin de premier zeide dat het Britsche Rijk niet onder alle omstandigheden op zich kon nemen, zich uitsluitend ter wille van een kleine natie in een °°rlog Le wikkelen, doch dat er thar.s grootere belangen in het spel waren. Intusschen gaf noch hij, noch Roosevelt zijn pogingen op laatstgenoemde herhaalde zijn voorstel tot het beleggen van een conferentie en richtte z.ich daarbij persoonlijk tot Hitler, Mussolini, Daladier en Chamberlain, die vrijwel

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 98