gekleurd ras tegenover elkaar staanen hij beseft de belangrijke rol welke hij zal hebben te vervullen. Einde 1930 werd ook Arabië door de economische crisis getroffen. Het jaar was uitzonderlijk droog geweesttoen volgden de met sprongen dalende prijzen der uitvoerproducten (vee, leer, gerst en dadels), en de inkomsten van de Ha dj verminderden enorm, omdat de rijke pelgrims van overzee weg bleven. De toestand scheen catastrophaal. Noodgedwongen verkocht Ibn Saoed aan de Standard Oil Cy concessie voor petroleum- winning in Z.O.-Arabië. Nieuwe postzegels van Saoedië ontlastten 's werelds philatelisten van belangrijke geldsommen. Maar de crisis bleef ernstig. Overal was opstand in Palestina tusschen Arabieren en Joden, in Transjordanië, in Syriëalleen Saoedië bleef rustig. De Oelama's verweten nu den Koning dat hij werkeloos bleef toezien en het geloof lauw behartigde was natuurlijk onjuist was als men 's Konings activiteit over de laatste 10 a 15 jaren als een geheel beschouwde. Maar, er moest iets gebeuren. Ibn Saoed wist nu Engelands steun te krijgen voor de ver overing van Jemen. Hoe dat mogelijk was, zullen wij uiteenzetten. De Arabieren noemen Jemen het „Groene Land", „Al Chadra", omdat het vruchtbaarder is dan de rest van Arabië. Nu diene men dat niet al te ruim op te vattenmaar 20 van Jemen is vruchtbaar, met name de geheel door zware bergketenen omsloten hoogvlakte, de Bied el Jemen, op welke de hoofdstad Sana is gelegen, waar het dikwijls regent en waar zelfs stroomen zijn. Uit Jemen komt 's werelds beste koffie, de Mokkade teelt van kruidenbalsem, wierook, kaneel en mirre is er zeer belang rijk. Vergeleken met de dorre Nedsjd is Jemen derhalve een paradijs het lachende land Maar er is meer Jemen is gelegen aan de Zuidkust van de Roode Zee, slechts door de Straat van Bab el Mandeb gescheiden van Italië's Erythrea en van Fransch en Britsch Somaliland en het is de buur van Aden. Italië, Frankrijk en Engeland broederlijk bijeen Na den wereldoorlog was ook de Imam Moehamad Jahja van Jemen zelfstandig gewordenin 1904 aan het hoofd van den Staat gekomen, was hij in 1920 vrij man. Die vreugde werd verduisterd door geldgebrekaan Engeland, zijn roerigen buur man, vragen wilde hij niet, zijn voorstellen aan Frankrijk werden door den Quai d'Orsay genegeerd, dus bleef Italië over als belangstellend geldschieter. Den 2en September 1926 sloot hij een verdrag met Rome, dat den Italianen wel niet veel direct voordeel verschafte, maar dat in 1935 als politiek ruilobject voor hen toch van groote waarde is gebleken. De oude Imam hij werd in 1876 geboren saboteerde overigens van stonde af aan alle Italiaansche activiteithij belemmerde den arbeid van de door de Italianen opgerichte vliegschool, werkte de door de 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 9