2. DE NABIJE OOST door G. Th. SLOTHOUBER. (Vervolg. Zie I.M.T. 1938, Nr. 9 II. DE ISLAM (Slot). C. Koning Ibn Saoed. (Slot). „The Arabian problems confronting „Great-Britain are but a tiny part of „its world-wide preoccupations, but „the friendship of the Arab peoples „is well worth securing against the „unforeseeable vicissitudes of the „future, and the price to be paid for „it is insignificant in the extreme." Philby, Arabia, biz. 355. Opstand der Ichwan. Ibn Saoed's grootste prestatie zal ongetwijfeld blijven, de snelle en afdoende wijze waarop hij orde wist te scheppen in den Hedzjas, het „Heilige Land" van den Islam. Men dient zich dit vraagstuk scherp voor oogen te stellen om het te kunnen waardeeren. In den Hedzjas had onder het bestuur van Sjarief Hoesein een ware anarchie geheerschtterwijl de Bedoeïnenstammen de schrik waren van Sjarief èn pelgrim. Ibn Saoed maakte hieraan op de volgende wijze een einde. Hij ontbood de Sjaichs van alle stammen bij zich en deed hun de volgende regeling aannemen van hooger- hand zou zoo min mogelijk worden ingegrepen in hun zelfstandig heid, waartegenover zij de volle verantwoordelijkheid te dragen kregen voor de veiligheid in hun gebieden. Elke stam was verantwoordelijk voor het eigen gebied èn voor dat van den onmiddellijken nabuurstam. Gebeurde er bij een stam iets verkeerds, dan diende de betrokken Sjaich dit aan den Koning te melden, benevens de wijze van afdoening. Zou hij niet rappor teeren en niet straffen, dan zou zijn buurman-Sjaich hem daartoe In de vorige aflevering noemden wij Faisal ibn Saoed als de tegenwoordige Emir Saoed. Dat was onjuistKoning Ibn Saoed had in 1930 vijftien levende zonen, van wie de oudste, Saoed, de tegenwoordige Emir Saoed en troon opvolger is Faisal is de tweede zoon. SI. 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 4