1016 De organen in de „centres d'abat" kunnen zonder onderbreking door werken in de nabijheid van de ingerichte veeparken, waarnaar het levend vee per spoor wordt aangebracht. De voor het vervoer van vleesch bestem de auto's, welke het vleesch onder het bereik van de troepen moeten brengen maken het mogelijk dat de „centre d'abat" gedurende langen tijd op dezelfde plaats in bedrijf kan blijven. S. vestigt in het bijzonder de aandacht op de verstrekking van bevroren vleesch, welke gedurende den oorlog 19141918 op groote schaal plaats vond als gevolg van uitbreiding der mogelijkheden op technisch gebied bij het vervoerwezen. Koelwagons en koelauto's werden in gebruik gesteld. Deze factor heeft er eveneens toe medegewerkt om een goede function- neering van de vleeschvoorzieningsorganen te verzekeren. Tenslotte spreekt S. nog enkele verwachtingen uit over de vleeschvoor- ziening te velde in de toekomst waarbij hij ook het transport door de lucht gezien de resultaten, welke in dit opzicht in Abessynië zijn verkregen in beschouwing neemt. 8. VAN HET WERELDTOONEEL. Reeds in de eerste dagen van September bleek, dat alle overige voorvallen op het wereldtooneel in die maand naar den achtergrond zouden worden gedrongen door de kwestie der Sudeten-Duitschers; de in het vorige maand overzicht uitgesproken vrees, dat de door Praag aangekondigde belangrijke concessies aan de minderheden niet meer in staat zouden zijn, de bestaande spanning te verminderen, werd spoedig bewaarheid. Zij nam daarentegen met den dag toe allerwegen verkeerde men in gespannen afwachting van hetgeen Hitler terzake zou zeggen tijdens den Neurenbergschen partijdag. Rekening houdende met 's Führer's voorkeur voor het ageeren op Zaterdag en Zondag namen de Engelsche en Fransche regeeringen eenige voor zorgsmaatregelen. Toen Hitier tenslotte eerst op Maandag 12 September zijn inzichten omtrent de oplossing van de kwestie openbaarde, scheen aanvankelijk, niettegenstaande de uitdagende bewoordingen waarin hij mededeelde, dat Duitschlar.d thans was voorbereid op een blokkade, eenige ontspanning te zullen intredenweliswaar zeide hij, dat de Sudeten- duitschers thuis hoorden in het Derde Rijk en dat niets dit rijk zou weer houden van hetgeen voor het bereiken van genoemden toestand noodig zou zijn, doch overigens was de rede in gematigde termen gesteld. Dit verhinderde evenwel niet het uitbreken van ernstige ongeregeldheden in het Sudetenland hoewel het op zijn zachtst gezegd vreemd zou zijn geweest, indien de te Praag zetelende regeering niet alle maatregelen had getroffen tot herstel van orde er. rust, ontketenden zij een uiterst felle reactie aan de overzijde van de grens. In deze gespannen atmosfeer was geen plaats meer voor de bemiddelings pogingen van Runciman andere, grootschere middelen werden te baat genomen en niettegenstaande de Duitsche pers Rusland, Frankrijk en Engeland in een adem noemde als de aanstokers van de onrust aangezien zij Praag zouden stijven in zijn hardnekkige houding, begaf de Britsche premier, Chamberlain, zich naar Berchtesgaden voor het voeren van een bespreking met Hitier, tijdens welke hij niet alleen voor Engeland doch tevens voor Frankrijk het woord voerde. Het resultaat hiervan was, dat deze mogendheden Tsjechoslowakije adviseerden tot afstand zonder ple bisciet van gebieden met meer dan 50 Sudetenduitsche inwoners, het voeren van onderhandelingen over de vaststelling van de nieuwe lands grenzen en uitwisseling van bevolking op basis van het recht van optie binnen een bepaalden tijd. Erkennende, dat Tsjechoslowakije door toe te stemmen in het vorenstaande, een groot offer zou brengen, zou daartegen over komen te staan een garantie van de grenzen van den nieuwen staat, niet alleen door Engeland en Frankrijk, doch mede door de omringende

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 97