1118 een andere vraag, in hoeverre ook Italië eischen zal doen er zijn onmisken bare teekenen, dat Mussolini's belangstelling zich niet beperkt tot Afrika. De Joodsch-Arabische relletjes in Palestina zijn zoo zoetjes aan uitgegroeid tot een ernstigen opstand tegen den Britschen mandataris. Roosevelt deed aan den bestaanden toestand geen goed door de handschoen op te nemen voor de Joden. De afmetingen van den opstand, het geringe bij de bedwinging daarvan tot nu toe behaalde succes en de vele gemelde onderhandelingen doen vermoeden, dat de mandataris het over een anderen boeg zal gooien. Meer en meer wordt het waarschijnlijk, dat een oplossing slechts zal zijn te bereiken door het herroepen van de Balfour-verklaring, dat Palestina een Joodsch tehuis zou zijn; ook zal de vereeniging met het Fransche mandaat Syrië op den duur niet zijn tegen te houden. Een te Caïro gehouden pan- Islamietisch congres sprak zich uit in vorenstaanden zin. Het viel op, dat de daaraan deelnemende gedelegeerden werden ontvangen door koning Faroek, die weder als toekomstige khalief werd genoemd. Uit Siam werd eenige beroering gemeld intusschen begaf de a.s. koning zich van Engeland op weg naar Bangkok ten einde aldaar te worden gekroond. De gebeurtenissen in China namen een onverwacht snelle wending. Na de succesvolle landing in de Bias Baai ten N.O. van Hongkong, welke landing zonder twijfel reeds lang tevoren was voorbereid, doch waarvan de uitvoering zonder minder twijfel verband hield met het verloop van de gebeurtenissen in Europa, vermeesterden de Japanners in verrassend korten tijd Kanton kort daarop viel ook Hankou. Tsjiang Kai-sjek deed de wereld kond, dat deze tegenslagen waren verwacht en geenszins het einde beduidden van het Chineesche verzet. Hoewel Hongkong door den snellen val van Kanton gespaard is gebleven voor een strijd in de onmiddellijke nabijheid en alle daaruit mogelijk voortvloeiende verwikkelingen, is aan deze Britsche kolonie door het vermeesteren van haar achterland een gevoelige slag toegebracht. Ook zal de Chineesche maarschalk thans andere verbindingen met de buitenwereld moeten gebruikenbij wijze van voorzorgsmaatregel richtte de Japansche regeering reeds een scherp vertoog aan de Fransche inzake wapeninvoer via Indo-China. Overigens staat Tsjiang Kai-sjek, die zich naar Tsjoengking begaf, nog de autoweg open naar Birma, welke te Man- dalay aansluit op den spoorweg naar Rangoon. Een niet minder scherpe nota richtte Washington aan Tokyo n.a.v. het niet navolgen van de belofte tot handhaving van de open-deur-politiek in het bezette gebied. Men koestere dienaangaande geen illusies bezet China zal wel een tweede Mansjoekwo worden en de deur zal wel juist zoo ver open worden gelaten, dat slechts de twee andere leden van den driebond zullen kunnen binnensluipen men denke aan den door minister Arita reeds aangekondigde voorkeurrechten. Tot de leden van dezen bond, die binnenkort naar het heet alweer zal worden verstevigd, elkaar niet meer noodig hebben. In Japan is men er eindelijk in geslaagd, voor gnl. Ugaki, den afgetreden minister van buitenlandsche zaken, een opvolger te vinden in den persoon van den hiervoor genoemden minister, die begon met zijn ideeën uiteen te zetten. Veel nieuws leerden deze nietna den val van den nog altijd eenigszins gematigden generaal, die daarom geen genade kon vinden in de oogen van de „die-hards", viel niet anders te verwachten dan een met kracht voortzetten van de t.a.v. China gevolgde gedragslijn. Het incident bij Tsjangkoefeng heeft, hoewel het inderdaad de Russen schijnen te zijn, die tenslotte den heuvel in hun bezit hadden, maarschalk Blücher niet kunnen redden van den ondergang met den oud-wachtmeester Boedjenny zou de ex-fabrieksarbeider, half politicus onder den naam Galen, half militair onder den naam Blücher, zijn „geliquideerd", zooals de geijkte term thans luidtzijn opvolger werd generaal Cern, een tot nu toe onbekende figuur. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 101