De natuur kent geen redenenoveral waar werkelijk leven heerscht bestaat een organische logica, een drijfkracht, welke los is van elk oorzakelijk verband. De geboorterijkdom van oorspronkelijke volken is een natuurverschijnsel waarover nie mand nadenkt, laat staan over zijn nut of schade. Overal waar redenen voor bepaalde levensvragen bewust voorkomen, is het leven op zich zelf reeds vraaglijk geworden. De boer en ieder oorspronkelijk mensch kiest de moeder zijner kinderen de oervrouw en de boerenvrouw zijn moeder. In de groote stad duikt echter de Ibsen-vrouw op, de kameraad en heldin van een uitgebreide wereldstadliteratuur. In plaats van kinderen hebben zij zielsconflicten, en is het huwelijk een kunstwerk geworden, waarbij de hoofdzaak is elkaar wederkeerig te begrijpen. Op dezen trap vangt in alle beschavingen een eeuwendurende ontzettende ontvolking aan1). De geheele pyramidebouw van het beschaafde menschdom wordt van den top af gesloopteerst wordt de wereldstad aangetast, dan de provinciestad en tenslotte het land, dat door een bovenmatig toenemende vlucht naar de steden, hun leegte nog een tijdlang kan aanvullen. Uiteindelijk blijft slechts het primitieve bloed over, beroofd van zijn beste en voor de toekomst krachtigste elementen. Als wij onze eigen Westersche beschaving bezien, dan zijn de families van den ouden Franschen adel niet uitgeroeid door de Revolutie, maar uitgestorven na 1815 de onvruchtbaarheid heeft zich van den adel uitgebreid tot de bourgeoisie, en na 1870 tot het hoerendom. In Engeland, en nog sterker in de U.S.A., heeft de zelfmoord van het ras enorme afmetingen aangenomen, en heeft het laatstgenoemde land zich slechts kunnen handhaven door de in de afgeloopen eeuw geïmmigreerde 32-millioen Euro peanen. In Duitschland, dat de laatste jaren zijn reeds zwaar geschonden volkskracht tracht te herstellen, kwam in 1900 jaarlijks per 4 gesloten huwelijken één kind er bij in 1932 was die verhouding gestegen tot één kind per 14 gesloten huwe lijken2). Overal in onze civilisaties kan men dan ook reeds de b Wij willen hier vermelden, dat volgens „BurgdörferVolk ohne Jugend", bij het zg. 2-kinderenstelsel, er van 1000 menschen na 300 jaren geen een meer over is. 2) Wij zullen hierna nog gelegenheid hebben om te wijzen op de enorme geboortecijfers in de Islamietische landen volstaan 'hier met de vermelding, dat b.v. in Egypte, de jaarlijksche bevolkingstoename in de periode 1927/37 1.14 bedroeg, en dat in dit decennium de bevolking toenam van 14.2 tot 15.9 millioen, zoodat theoretisch voortgerekend in 60 jaren de bevolking zal zijn verdubbeld tot 32 millioen. Waar de geboortecijfers in alle Isla mietische landen zeer hoog zijn (Egypte 45/1000, Engeland 15/1000) en ook daar door de steeds verbeterende geneeskundige controle het sterfte cijfer voortdurend daalt, wordt het vraagstuk van de krachtsverhouding Avondland Morgenland dringend. 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 10