aankomt op den afweer van eene bedreiging der eigen natie rlan zijn allen op slag hun internationalisme kwijt Internationaal sluit in zich: anti-nationaalnationaal gedacht is de zin „Right or wrong, mij country!". Internationaal, dus anti-nationaal zijn volapuk, ido, esperanto, de Internationale x) en al die uitwassen meer. Het was Woodrow Wilson, die den 18 December 1916 zijn bekende vragenlijst naar de door hen beoogde oorlogsdoeleinden aan alle oorlogvoerenden deed toekomen welke lijst naast het „zelfbeschikkingsrecht der volken" ook den Volkenbond (maar een andere dan Lloyd George er voor in de plaats tooverde naar voren bracht. Bij de vredesverdragen van Versailles, Neuilly, Sèvres, St. Germain en Trianon is van dat zelfbeschik kingsrecht in Europa zeker niet alles vervuld. Johannet drukt dit aldus uit „Overal waar de diplomaten na „de soldaten zijn opgetreden, hebben zij kenlijk als leidraad „gekozen (niet als eenige leidraad, en wellicht ook niet als de „ware leidraad, maar wel als de voornaamste leidraad) het „nationalisme. Het is voor de eerste maal in de wereldgeschie denis, dat een idee van dezen aard, met een poging tot objec tiviteit, is opgenomen in eene regeling van zulk een enormen „omvang". Dat is een zuivere beoordeeling men kan het resultaat voor Europa dan ook ondanks de vele gebleken fouten als draaglijk aanvaarden. 2) Geheel anders is het gegaan met de buiten Europa gelegen gebieden, bijv. van het Ottomaansche Rijk. Vandaar de onrust, welke sindsdien in die gebieden heeft geheerscht, en welke nu welhaast dreigende afmetingen gaat aannemen. B. Islamietisch Nationalisme. De nationalistische bewegingen in de Arabische landen dateeren reeds uit lang vervlogen tijden, en uitten zich in een aanhoudend verzet tegen het overheerschende Turkendom. Toen echter door het uiteenvallen van dit laatste Islamietische Rijk aan het einde van den wereldoorlog, die nationale krachten plotseling vrij 1034 J) Wie daarvoor een bewijs noodig heeft, leze den Hollandschen tekst van dat lied van Mevr. H. Roland Holst-Van der Schalk. Uitdrukkingen als„De heerschers met de duivelsche listen", en „De Staat verdrukt, de wet is logen", en het slot van het refrein„En d'Internationale, zal morgen heerschen op aard", zullen hem dan wel afdoend schijnen. -) Men dient bij de beoordeeling van de recente gebeurtenissen in Midden-Europa niet uit het oog te verliezen, dat er in Versailles ook vele juiste beslissingen zijn genomen. Tegenover de strikt onvoldoende oplossing van de liquidatie van Oostenrijk-Hongarije (liquidateur de Heer Léger van den Quai d'Orsay) staan b.v. de verlossing van Polen en de Baltische staten uit het stellig niet lichte juk van den tsaristischen Russischen Staat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 15