c. Zij zullen het imperialisme der Europeesche Mogendheden met alle hun ter beschikking staande middelen bestrijden. 2. De in het voorjaar van 1936 door de Palestijnsche Arabieren ingezette staking, welke 6 volle maanden duurde, werd slechts beëindigd als gevolg van eene proclamatie van Koning Gazi van Irak, Koning Ibn Saoed van Saoedië, en Emir Abdoelah van Transjordanië, die daarmede de Palestijnsche zaak tot de hunne maakten.1De proclamatie luidt „Aan onze zonen, de Arabieren in Palestina, door den Voor- „zitter van het Hooge Arabische Commitee in Jeruzalem. „Wij hebben ons uitvoerig bezig gehouden met den tegenwoor- „digen toestand in Palestina en hebben besloten, een overeenkomst „te sluiten met onze Koninklijke Broeders en Vorsten, en u aan „te bevelen, den vrede te herstellen om verder bloedvergieten „te voorkomen. Wij vertrouwen op de goede bedoelingen van „onzen bondgenoot Groot-Brittannië, die zijn besluit heeft ken- „baar gemaakt om de gerechtigheid te doen gelden. Gij kunt „overtuigd zijn, dat wij onze pogingen zullen voortzetten om u „verder te ondersteunen". 3. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat de reeds jaren durende verbitterde strijd van de Palestijnsche Arabieren tegen Engel- schen en Joden slechts mogelijk is, omdat de Islamietische geeste lijkheid zich achter het strijdende volk heeft geplaatst en het daardoor den noodzakelijken ruggesteun verschaft. Het Pales tijnsche nationalisme beeldt hiermede het scherpst uit, hoe aan de bekende nationalistische ideologie de traditioneele Islamie tische onverdraagzaamheid tegen de ongeloovigen juist de impuls geeft. 4. En wie aan de kracht van dit Islamietisch nationalisme dan nog niet wil gelooven, bevelen wij de bestudeering aan van de Resolutie welke op 11 October 1938 eenstemmig door het Moe- hammedaansch Interparlementair Congres te Caïro werd aange nomen, en waarvan de punten 6 en 8 wel niet zijn mis te verstaan. Dat de lezer, die gewend is de voor de galerij bestemde resolutiën van vakbondscongressen in de couranten te lezen om ze met een schouderophalen weg te vouwen, zich niet vergisse het geldt hier niet de uitspraak van eenig Avondlandsch bonds- congres, maar die van een congres van alle Islamietische volken Wordt vervolgd). 1) Men kan nu ook begrijpen, waarom Irak zich zoo juist in London heeft opgeworpen als bemiddelaar voor de oplossing van het Palestijnsche conflict. 1036

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 17