men kon bedenken dat ook hier „de cost gaet voor de baet", zat er toch te weinig' systeem in de plannen van den resident. Bij zijn verscheiden in 1923 werd geen nieuwe resident meer voor dit gewest benoemd, maar werd de resident van Amboina, naast de uitoefening van zijn eigen functiën belast met het ambt van resident van Nieuw-Guinea. In 1924 werd deze residentie als zelfstandig gewest opgeheven en toegevoegd aan de residentie Amboina en werd in 1925 een onderdeel van het gouvernement der Molukken. Dit is zoo gebleven, ook toen het gouvernement der Molukken residentie werd. Nieuw-Guinea is thans verdeeld in twee af deelingen, Noord en West Nieuw-Guinea, met de afdeelingshoofdplaatsen Manokwari en Fak Fak, terwijl tot de afdeeling Toeal nog de onderafdee- lingen Boven-Digoel (Tanah Merah) en Zuid Nieuw-Guinea (Merauke) behooren. Noord Nieuw-Guinea is verdeeld in 4 onderafdeelingen nml. Hollandia, Seroei, Manokwari en SorongWest Nieuw-Guinea in de onderafdeelingen Midden-Vogelkop, Inanwatan, Fak Fak en Mimika (Japero). Op al de genoemde plaatsen is een Europeesch bestuursamb tenaar gevestigd, te Tanah Merah en Ajoemaroe (Midden- Vogelkop) is een kapitein belast met het civiel bestuur. Voorts is te Sarmi (aan de Noordkust) nog een gezaghebber geplaatst, terwijl de luitenant op den Mappipost (Zuid van Tanah Merah) tevens schakelofficier is. Alle onderafdeelingshoofdplaatsen zijn thans in het bezit van een radio-telegrafisch ontvangst- en zendstation. Verheugend is het te kunnen opmerken, dat de bestuursposten (waaronder ook nog de door inheemsche ambtenaren bezette posten in het binnenland en aan de kust moeten worden gerekend) niet alleen de centra voor de gezagsuitoefening zijn, maar veelal ook de bases voor verkenningstochten naar onbekende gebieden, zooals uit het vorige hoofdstuk is gebleken. Slot volgt). 1047

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 30