radiostations (telegrafie- of telefonie-) elkaar nooit kunnen storen, wanneer hun frequenties minstens 20.000 perioden per sec. van elkaar verschillen. Een radiostation werkende op 99 meter golflengte zal dus door een ander, dat op een golflengte van 100 meter werkt, niet worden gestoord. Bij het militaire radioverkeer mag echter om practische redenen het verschil in de golflengten niet zoo klein worden genomen. Men dient n.l. ook nog rekening te houden met andere factoren als het werken van veel radiostations in eikaars onmiddellijke nabijheid, het continu-variabele golfbereik van de zenders, de instel-nauwkeurigheid van de afstem-condensatoren, fouten welke bij het afstemmen van de zenders door het radiopersoneel worden gemaakt e.d. Voor ons tactisch radioverkeer zal het golfbereik van 90 300 m voorshands toereikend zijn, ook al worden grootere onderlinge verschillen tusschen de golflengten aangehouden. Ad. c. Door de enorme uitbreiding van het wereldradioverkeer is de laatste tien jaren een toestand ontstaan, dien men wel karakteristiek aanduidt met „gedrang in den aether". Een van de belangrijkste onderwerpen, welke bij de in 1932 te Madrid gehouden radioconferentie zijn behandeld, is dan ook de ver deeling van de frequenties (golflengten) geweest1). Er zijn toen omvangrijke maatregelen getroffen tegen den dreigenden chaos in den aether desondanks komt het nog herhaaldelijk voor, dat zelfs twee fixe radiostations elkaar hevig storen. Vooral in het korte-golf gebied is de kans op een dergelijke storing zeer groot. Het aantal P.T.T.-zenders in onzen archipel is in de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid, terwijl ook het huidige aantal omroep- zenders (van de N.I.R.O.M., verschillende plaatselijke radiover- eenigingen en particuliere firma's) niet gering is. Voorts worden vele buitenlandsche radiostations op Java zeer hard gehoord. Waar deze stations doorgaans van groot vermogen zijn, hebben de met een geringe energie werkende leger-radiostations veel kans te worden weggedrukt. Het militaire radioverkeer kan door al deze ongunstige om standigheden natuurlijk zeer worden bemoeilijkt, doch gelukkig zijn er in de genoemde golfbereiken nog een voldoend aantal vrije golflengten overgebleven. VIII. RADIOVERBINDINGEN EN RADIONETTEN. Het gebruik van de radio zal het meest effectief zijn, wanneer slechts twee radioposten direct met elkaar in verbinding staan, 1049 b Bij de dit jaar te Caïro gehouden radioconferentie heeft de verdeeling van de frequenties wederom een belangrijk onderwerp van bespreking uitgemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 32