IX. RADIOTELEFONIE CONTRA RADIOTELEGRAFIE. De vraag, of voor de militaire radioverbindingen van telefonie dan wel van telegrafie gebruik moet worden gemaakt, heeft al jaren lang de gemoederen bezig gehouden. Troepenofficieren wenschen liefst de radiotelefonie algemeen te zien ingevoerd. De militaire radiodeskundigen verzetten zich er echtei tegen, vaak tot groote verwondering van de troepenofficieren, die daarbij dan aan den tegenwoordig zoo geperfectionneerden radio-omroep denken. De uitlating „zoolang er nog niet door eenvoudig aan een knop te draaien een telefonische verbinding tot stand komt, deugt de organisatie van den militairen radiodienst niet is in dit verband wel teekenend. Een dergelijke uitlating is echtei naar onze meening een gevolg van het onderschatten van de groote moeilijkheden, welke bij den huidigen stand der radiotechniek nog verbonden zijn aan de toepassing van de radio in het leger. Er kunnen geen krachtige geperfectionneerde, doch daardoor zeer zware en ingewikkelde, zendstations worden gebruikt en ook de ontvangtoestellen moeten liefst zoo eenvoudig mogelijk gecon strueerd zijn. Om nu een bepaalden afstand radiotelefonisch ce overbruggen, is voor den zender een veel grootere energie benoo- digd dan bij gebruik van telegrafie. Dit houdt verband met de wijze waarop „de spraak-energie" wordt overgebracht. Bovendien is het noodzakelijk, dat de veldsterkte van den zender ter plaatse van het ontvangtoestel bij telefonie veel grooter is dan bij telegrafie. Het gevolg hiervan is, dat van een zendstation, dat voor beide doeleinden is ingericht, de werkingssfeer op telegrafie vaak meer dan 3 X zoo groot is als op telefonie. De radiotelefonie is bovendien veel onbetrouwbaarder dan de -telegrafie, omdat zij veel meer aan alle mogelijke storingen onderhevig is. Bij het optreden van atmosferische storingen wordt de telefonie al spoedig onverstaanbaar het fluittoontje van een telegrafiestation is daar entegen vaak bij zware luchtstoringen nog goed hoorbaar. Waar het van veel belang is, dat de vuurleidingsbevelen bij de Artillerie telefonisch kunnen worden overgebracht, is voor de artillerie verbindingen het gebruik van de radiotelefonie in ons leger aanvaard. Het ideaal bij de toepassing van radiotelefonie is natuurlijk het duplex-verkeer, zooals dit thans normaal bij den P.T.T.-dienst gebeurt. Bij dezen dienst zijn zender en ontvanger echter soms kilometers van elkaar verwijderd, terwijl zij bij militaire radio stations doorgaans één geheel vormen. Het duplex-verkeer is echter ook bij laatstgenoemde stations technisch zeer wel mogelijk o.a. door het werken op twee golflengten met gebruikmaking van 2 onderling loodrecht op elkaar staande antennes, dan wel door toepassing van door de spraak-energie bekrachtigde auto matische schakelaars. Aan deze systemen zijn echter nog te veel 1051

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 34