bezwaren verbondenzij zullen voorshands in ons leger geen toepassing vinden. X. DE RADIOSTATIONS VOOR DE GRONDVERBIN- DINGEN VAN HET KON. NED.-IND. LEGER. De typen radiostations waarover reeds gedurende eenige jaren wordt beschikt zijn a. het lange-afstand-radiostation (golfbereik 30—70 m) b. het korte-afstand-radiostation (golfbereik 110 t/m 290 m). Het lange-afstand-radiostation, thans nog gewoonlijk aangeduid met strategisch radiostation, is geheel zelfstandig, d.w.z. het is niet afhankelijk van een basis en is daartoe uitgerust met accu- laadinrichting en voldoende reserve materieel. Het geheel is uitgevoerd als een tweewielige aanhangwagen, waarin voldoende werkruimte is voor den toestel-bedienaar. Bij den bouw van dit type radiostation is van de aanname uitgegaan, dat het uitsluitend langs verharde wegen zal worden vervoerd en betrekkelijk lang op dezelfde standplaats zal blijven. Aan de mobiliteit behoeven dus niet zulke hooge eischen te worden gesteld. Het is alleen voor telegrafie ingericht en dient voor het overbruggen van grootere afstanden (boven 50 km)Met deze korte-golf-radio- staions kunnen alle belangrijke plaatsen op Java onderling radiotelegrafisch worden verbonden, zij het niet geheel en al gedurende de volle 24 uren van een etmaal. Bij een optieden tegen een B.V. zullen zij worden gebruikt voor de verbindingen tusschen alle hoogere commando s, doch zij zullen dan in beginsel een vervangende taak hebben. Het korte-afstand-radiostation, veelal aangeduid met „tactisch radiostation", is uitgevoerd als een kleine tweewielige aanhang wagen, welke wordt getrokken door een speciale trekauto, waarin o.a. de acculaadinrichting is aangebracht. Ook dit type station is geheel zelfstandig. Het wordt hoofdzakelijk gebruikt voor de verbindingen tusschen de hoogere commando's binnen het Divisieverband, zooals Div.cdt. Reg.cdtn. Bovengenoemde twee typen radiostations zijn in de eigen werk plaatsen gebouwd en hebben tot dusver uitstekend voldaan. Door den snellen vooruitgang van de radiotechniek zijn deze radio stations thans echter als verouderd te beschouwen; zij zullen vermoedelijk binnen enkele jaren door nieuw materieel worden vervangen. In de laatste jaren zijn met zelfgebouwde proefmodellen van draagbare radiostations belangrijke proeven genomen om het nut van dergelijke radiostations voor ons leger vast te stellen. Het resultaat hiervan is geweest, dat is besloten tot de invoering van 1052

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 35