ovfer te gaan. Hiertegen bestonden echter bezwaren. Zou n.l. wór den overgegaan tot een soort eigen fabrikatie dan moest daaraan onvermijdelijk veel tijd, arbeid en geld besteed worden, terwijl de resultaten volgens velen wel nooit beter zouden zijn dan die, verkregen door de groote fabrieken met een uitgebreiden staf van technisch gespecialiseerd personeel en een goed ingericht laboratorium. Uit dien hoofde werden de proeven op het gebied van de radio telefonie gestaakt. Sedert is men hierop teruggekomen het valt thans moeilijk te ontkennen, dat het zelf bouwen van de leger- radiotoestellen groote voordeelen heeft opgeleverd. De vraag zou kunnen worden opgeworpen, of het niet erg verwaand is te veronderstellen, dat onze radiowerkplaats het kan opnemen tegen wereldfabrieken als Philips, Telefunken en Lorenz. Een derge lijke veronderstelling lijkt verwaand, doch wanneer men deze kwestie nader beschouwt, komt men tot andere gedachten. De groote radiofabrieken zijn er op uit technisch zoo volmaakt moge lijke producten af te leveren en zijn daardoor geneigd aan de technische eischen verre de voorkeur te geven boven andere daar aan te stellen eischen. In onze werkplaats gaat het juist ander- om daar staan de tactische eischen bovenaan en dan komen pas de technische. Bij het bouwen van de stations wordt juist groote aandacht geschonken aan vele details, welke voor de groote fabrieken van weinig belang zijn er wordt in de eerste plaats naar gestreefd een voor ons leger practisch bruikbaar radio station te verkrijgen, al voldoet dit dan misschien niet aan zulke hooge radiotechnische eischen. Bovendien wordt de eigen aan maak van radiotoestellen begunstigd door het feit, dat tegen woordig alle mogelijke radio-onderdeelen van zeer goede kwaliteit los in den handel verkrijgbaar zijn. Er zijn draagbare radiostations met een voldoende werkings sfeer in het Indische terrein in den handel verkrijgbaar, doch als zoo'n station dan een personeelsbezetting vergt van 3 a 4 man, terwijl het voor de organisatie van dezen hulpdienst niet toelaatbaar is meer dan 2 man per station uit te trekken, dan is dit handelsproduct voor ons niet bruikbaar. Men zou aan een fabriek de opdracht kunnen geven een radio station overeenkomstig een alhier gemaakt ontwerp te vervaar digen. Door het betrekkelijk geringe aantal benoodigde exem plaren zal dan de prijs per station zeer hoog zijn. Wij zullen thans eenige feiten noemen. Reeds gedurende vele jaren worden de in de eigen werkplaats gebouwde lange-afstand- en korte-afstand-radiostations met veel succes bij alle groote troepenoefeningen gebruikt. De zelfgebouwde proefmodellen van een draagbaar Infanterie- en een draagbaar Cavalerie-radiostation hebben in de practijk uitstekend voldaan. Bij in 1937 gehouden groote oefeningen is een Cavaleriestation met draagpaard en al in 1056

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 39