een ravijntje gevallen en Ls het station geheel onder water gedom peld aan den zender mankeerde na dit ongeval niets, de ontvanger functionneerde weer, nadat enkele onderdeelen ervan waren gedroogd. Dit zijn toch wel bewijzen, dat door de leger-radiowerk- plaats deugdelijk werk wordt geleverd. Ook in het laboratorium van den P.T.T.-dienst worden op groote schaal toestellen vervaar digd en er bestaat een goede samenwerking tusschen deze instelling en onze radiowerkplaats. Wij zijn dan ook voorstanders van den eigen aanmaak, mits deze beperkt blijft tot die toestellen, waarvan de bouw binnen de capaciteit van de radiowerkplaats valt. Peilinstallaties en andere toestellen, waaraan uit een electrisch oogpunt zeer hooge eischen moeten worden gesteld, dienen echter bij een groote firma te worden aangeschaft. XII. DE EISCHEN WELKE AAN HET MILITAIRE RADIO- PERSONEEL MOETEN WORDEN GESTELD. Over dit onderwerp is in den loop der jaren al heel wat te doen geweest. Het feit, dat voor het bedienen van radiotoestellen goed geschoold gespecialiseerd technisch personeel benoodigd is, is als een nadeel verbonden aan het gebruik van de radio als militair verbindingsmiddel te beschouwen. Het is dus in het belang van dit gebruik, dat de technische eischen te stellen aan het militaire radiopersoneel niet hooger worden opgevoerd dan strikt noodig is. Bij de eerste groote opleiding van radiotelegrafisten (in 1927/ 1928), welke werd gehouden in verband met de te verwachten formatie-uitbreiding, waren de eischen, waaraan voldaan moest worden om tot geniesoldaat le klasse radiotelegrafist te kunnen worden aangesteld, veel te hoog. Er werd les gegeven in electro- techniek, algebra en meetkunde, doch vermeld dient te worden, dat er toen naar werd gestreefd zoo spoedig mogelijk kader (stationscommandanten) te vormen. Uit dezen tijd stamt de eenigszins spottende uitlating, dat men van een geniesoldaat- radiotelegrafist een ingenieur wilde maken. Ondanks het feit, dat men sindsdien de eischen tot een reëele basis heeft weten terug te brengen, doet de invloed van deze eerste periode zich nog wel eens op een ongunstige wijze gelden. De eischen, waaraan thans moet worden voldaan om te kunnen worden aangesteld tot geniesoldaat-radiotelegrafist zijn vastgesteld in bijlage IV van het V.O.G.; zij zijn hoofdzakelijk van practischen aard. Wij zullen hier alleen aandacht schenken aan den voornaam- sten eisch n.l. die betreffende het seinen en het op gehoor opnemen. Deze zijn gelijkwaardig aan die, vastgesteld voor het verkrijgen van het getuigschrift voor radiotelegrafist 2de klasse en het beperkt getuigschrift voor radiotelegrafist als genoemd in artikel 10 van het „Algemeen radioreglement van Madrid 1932" zij zijn dus te 1057

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 40