Wij willen hier nog het belangrijke vraagstuk aanroeren in hoeverre een radiotelegrafist op de hoogte moet zijn van het verrichten van herstellingen aan de door hem gebruikte radio toestellen. Naar onze meening is het principieel onjuist, dat een radiotelegrafist tevens radiomonteur moet zijn. Radiomontage is een vak op zich zelfer zit veel meer aan vast, dan alleen begrip hebben van een radioschema en een beetje kunnen soldeeren. In beginsel moet een defect radiotoestel naar de werkplaats worden gezonden en aldaar door ter zake kundige monteurs worden hersteld de radiotelegrafist repareert dus niet. Dit sluit echter niet uit, dat een stationscommandant zoodanig dient te worden opgeleid, dat hij in staat is niet te ingewikkelde storingen aan de toestellen op te heffen, terwijl voorts alleen commandanten van zelfstandige, moeilijk bereikbare radioposten ook „reparaties" zullen mogen en moeten kunnen uitvoeren. Hen, die meer willen weten omtrent de aan het kader van de radiocompagnie te stellen eischen, kunnen wij verwijzen naar de Genieorder B nr. 6. Door de invoering van de draagbare Infanterie-, Artillerie- en de Cavalerieradiostations, zal het daarbij ingedeelde radio- personeel in nauw contact met de verschillende troepenonderdee- len te velde moeten werken, hetgeen inhoudt, dat ook aan de tactische vorming van dit personeel veel aandacht zal moeten worden besteed. De radiotelegrafisten ingedeeld bij de Cavallerie zullen behoorlijk moeten kunnen paardrijdener wordt thans reeds over bereden radiotelegrafisten beschikt, die herhaaldelijk bij de groote troepenoefeningen zijn ingedeeld. De betrokken troepencommandanten zijn steeds vol lof geweest over hetgeen door deze militairen is gepresteerd. Het behoeft echter geen nader betoog, dat door al de bijzon dere eischen, die tegenwoordig naast de algemeene aan het radio- personeel moeten worden gesteld, de opleiding van dit personeel er niet gemakkelijker op is geworden, terwijl men zich naar onze meening ernstig dient af te vragen, of van dit personeel op den duur niet te veel zal worden gevergd. XIII. DE TOEPASSING VAN NIEUWE VINDINGEN OP RADIOGEBIED VOOR OORLOGSDOELEINDEN. Het zal den lezers misschien opgevallen zijn, dat wij over de toepassing van ultra-korte golven en microgolven voor militaire doeleinden nog weinig of niets hebben gezegd. De reden hiervan is, dat wij deze nieuwste vindingen op radiotechnisch gebied nog van geen direct belang voor ons leger achten. Bij de groote legers wordt men door de dringende behoefte aan een zoo groot moge lijk aantal verschillende golflengten voor het militaire radiover- 1059

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 42