De microgolven bezitten soortgelijke eigenschappen als de u.k.golven, doch zij gedragen zich nog meer als lichtstralen en kunnen o.a. door hindernissen tusschen zender en ontvanger geheel worden onderschept. Een groot voordeel van deze golven uit een militair oogpunt is, dat ze gebundeld kunnen worden en de bun del in een bepaalde richting kan worden uitgezonden. Door Philips is o.a. een microgolf-zender met een parabolische antenne vervaardigd, waarbij gebruik wordt gemaakt van een radiolamp van bijzondere constructie (magnetron), welke geplaatst is tusschen twee krachtige magneten en waarmede gol ven van circa 40 cm worden opgewekt. Door de firma Lorenz wordt zelfs reeds een draagbaar radiostation werkende op golf lengten van 60 66 cm op de markt gebracht. Zoo af en toe duikt er in een tijdschrift of courant een bericht op over wonderbaarlijke resultaten, welke op radiogebied zijn bereik als bijv. een zender in zakformaat en dan wordt ons wel eens in ernst gevraagd, of dit niet wat voor het leger zou zijn. Men vergeet hierbij ten eenenmale, dat bij het zoeken naar nieuwe middelen voor oorlogsdoeleinden niet mag worden vertrouwd op het feit, dat daarmede onder gunstige omstandigheden in vredes tijd wel eens een aardig resultaat is bereikt. Eer tot de invoering van een nieuw technisch middel in het leger mag worden over gegaan, moet er toch eenige zekerheid bestaan, dat het op het gevechtsveld aan de verwachtingen zal voldoen. Dit beteekent natuurlijk weer niet, dat met de invoering ervan zou moeten worden gewacht, totdat het middel technisch volmaakt zou zijn, doch naar onze meening zullen vele van de nieuwste vindingen op radiotechnisch gebied eerst na vele jaren van proefnemingen voor het gebruik voor militaire doeleinden in aanmerking kun nen komen. Bij een artikel over microgolven en hun toepassing voor mili taire doeleinden, dat voorkomt in C.A.J. Januari/Februari 1934 en waarin de schrijver (geen militair deskundige zijnde) zich enthusiast uitlaat over de mogelijkheden van deze golven ook voor militaire verbindingen, wordt door de redactie een inleiding gege ven, waarin zij o.a. als haar meening uitspreekt, dat het van een volkomen gebrek aan kijk op de toekomst zou getuigen, wanneer men thans zou voorspellen, dat de microgolf nooit zal worden ontwikkeld tot een stadium, waarin zij de (lijn) telefoon kan verdringen of vervangen. Zij merkt dan echter op, dat bij de voor legerautoriteiten gehouden proefnemingen de waarde en de bruikbaarheid van het micro-golf-apparaat voor legerdoeleinden niet afdoende is kunnen worden aangetoond en spreekt ten slotte de verwachting uit, dat, waar nog steeds vorderingen worden gemaakt, toekomstige vindingen verandering in den toestand zul len kunnen brengen. 1061

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 44