5. NIEUWS VAN HET DEPARTEMENT VAN OORLOG. MILITAIRE LUCHTVAART. Met drie foto's). Algemeen. Bij de in 1936 begonnen maatregelen tot versterking van het Leger werd de nadruk gelegd op de uitbreiding van de lucht strijdkrachten. Zulks hield verband met de omstandigheid dat op deze wijze het snelst een belangrijke opvoering van de preventieve en repressieve kracht van de Landmacht kon worden verkregen, terwijl het hierdoor tevens mogelijk zou zijn, veel meer dan voorheen de legeronderdeelen buiten Java daadwer kelijk te steunen en te versterken bij het verdedigen van het grondgebied tegen eventueele aanslagen daarop. Het lag voor de hand in de eerste plaats over te gaan tot aanschaffing van vliegtuigen, geschikt tot offensief optreden op groote afstanden, zulks teneinde inzet daarvan uit een centraal punt (Java) naar elk deel van den archipel, waar noodig met behulp van een enkel tusschenterrein, te kunnen doen geschieden. Daartoe is de twee-motorige bommenwerper het aangewezen toestel; het gekozen Glenn Martin-vliegtuig is een der beste vertegenwoordigers van zijn soort. Genoemd vliegtuig, dat over een groot afwerend vermogen beschikt, leent zich behalve voor het werpen van bommen tevens voor de uitvoering van andere aan de luchtstrijdkrachten toevallende taken als verkenning en waarneming. Waar mogelijk zal echter voor de uitvoering van laatstgenoemde opdrachten gebruik worden gemaakt van andere vliegtuigen. Is de bommenwerper derhalve voor onze legerluchtstrijdkracn- ten het eerste noodige, bij eventueele verdere uitbreiding zal ook aanschaffing van andere soorten vliegtuigen de aandacht vragen. Organisatie De huidige organisatie omvat eenige groepen bommenwerpers, waarvan de aflevering en indienststelling in vollen gang zijn. Elke groep zal bestaan uit 2 of 3 vliegtuigafdeelingen, elke afdee- ling uit 3 patrouilles van 3 a 4 vliegtuigen. De bemanning van elk vliegtuig bestaat normaal uit 4 personen, welke onderscheidenlijk (te beginnen met den man voor in het toestel) de functie hebben van bommenrichter-navigator/c.q. 1063

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 46