waarnemer, eersten bestuurder, luchtvaartradio-telegrafist en tweeden bestuurder. Behalve de eerste bestuurder is elk lid dei bemanning tevens bestemd voor de bediening van een mitrailleui. Naast de gevechtseenheden (vliegtuigafdeelingen en -groepen) is er het Luchtvaartdepot, waarin de verschillende opleidingen zijn ondergebracht. Hiertoe behooren in de eerste plaats de vliegschool en de waarnemersschool, waar de officieren in 2 jaar tot vlieger-waarnemer (c.q. in 1 jaar tot waarnemer)de onder officieren in lVz jaar tot vlieger worden opgeleid. Voorts behooren tot het depot de monteursschool, de radioschool en de kaderschool, alsmede enkele kleinere onderdeelen. Tenslotte zijn er de diensten, als de Technische Dienst, de Magazijnsdienst, de Radiodienst en de Vliegmedische Dienst. De overkapping van alle vorengenoemde onderdeelen wordt gevormd door de Inspectie der Militaire Luchtvaart; de Inspecteur is voorloopig tevens Commandant der Luchtstrijdkrachten. Com mando en inspectie (beheer) zijn dus voorloopig in één hand. Dislocatie Was gedurende de laatste jaren alleen Bandoeng als centrum van de Militaire Luchtvaart overgebleven, de thans onderhanden uitbreiding doet van zelf de noodzaak tot verdere verspreiding opkomen. Zoo is het oude Kalidjati, bakermat der Indische luchtvaart, weer in eere hersteld. Ook elders woidt aan de inrichting van militaire vliegterreinen gearbeid. Te Andir zijn o.m. de vlieg- en waarnemingsopleiding met de schoolafdeelingen (les- en overgangsvliegtuigen) gevestigd. Bij den geringen afstand van het vliegveld Andir tot de stad is, nu er zooveel meer dan vroeger wordt gevlogen, hinder voor de bewoners van Bandoeng niet te voorkomen. Daar bovendien het luchtverkeer boven het vliegveld al te dicht dreigt te worden en voorts de atmosferische omstandigheden van de Bandoengsche hoogvlakte niet bijzonder gunstig zijn voor de vliegopleiding, zijn plannen in overweging, deze opleiding naar elders over te brengen. Personeel Door de uitbreiding van de luchtstrijdkrachten en de grootere bemanning van het nieuwe type vliegtuig zijn de personeels behoeften een veelvoud van die van vroeger geworden. In hoofdzaak kan het tot de afdeelingen behoorende personeel in de volgende categorieën worden verdeeldvliegers (officieren en onderofficieren), waarnemers (officieren), monteurs (voor een deel tevens mitrailleurschutter)helpers (grondpersoneel) en radiotelegrafisten (tevens mitrailleurschutter) (zie omtrent deze laatste categorie I.M.T. 1938, nr. 8 blz. 744 en 745), 1065

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 48