De vliegers worden gedeeltelijk uit het beroepspersoneel van het Leger gerecruteerd en overigens uit de burgermaatschappij aangeworven op een z.g'. kort-verband-regeling, waarbij zij gedurende 4 a 5 jaren in werkelijken dienst zijn en daarna nog 3 a 2 jaar buiten werkelijken dienst beschikbaar moeten blijven. Bij ommekomst van het verband wordt een gratificatie ontvangen. Bovenstaande regeling beoogt in de eerste plaats de vorming van een oorlogsreserve aan vliegers. Ten einde het aanbod van geschikte candidaten te stimuleeren en bovendien de beste krachten langer te kunnen aanhouden, wordt overwogen, voor de daarvoor in aanmerking komende vliegers de mogelijkheid te openen tot verlenging van dit kort-verband. De categorie officieren-waarnemer bestaat gedeeltelijk uit beroepsofficieren van het Leger, gedeeltelijk uit reserve officieren. De monteurs worden voor een deel uit het beroepspersoneel van het Leger, voor het grootste deel echter uit de burgermaat schappij aangenomen. Zoowel voor vlieger als monteur wordt als aanvulling van degenen, die zich in Indië aanmelden, een beroep op gegadigden in Nederland gedaan. De helpers zijn niet-Europeesche militairen van het Leger. De opleiding van de bovengenoemde categorieën is in vollen gang zij legt een zwaren last op het erbij betrokken instructie personeel en vergt veel van het ingedeelde materieel. Uiteraard stellen ten gevolge van deze uitbreiding ook de diensten (Technische Dienst, Magazijnsdienst, Vliegmedische Dienst, e.d.hoogere eischen. Op hen komt een steeds zwaardere taak te rusten. Vliegterreinen Het optreden van de luchtstrijdkrachten hangt ten nauwste samen met de aanwezigheid van vliegvelden. Inrichting van de noodige terreinen en hulpterreinen is noodig' om van het volle rendement der luchtstrijdkrachten profijt te kunnen trekken. Daaraan wordt dan ook de vereischte aandacht geschonken. Periodiek worden vluchten naar de verschillende gedeelten van den Archipel ondernomen, teneinde naast oefening en beproe ving van personeel en materieel ervaring en terreinkennis van de bemanningen der vliegtuigen te vermeerderen. Enkele verslagen van dergelijke vluchten werden reeds eerder in dit tijdschrift gepubliceerd. 1067

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 50