2. DE NABIJE OOST. door G. TH. SLOTHOUBER. (Vervolg. Zie I.M.T. 1938, Nr. 10). Hl. NATIONALISME. Woodrow Wilson had coined the phrase „selj-determination of peoples, which British states men repeated to their Indian subjects during the „war, to forestall mutinies and rebellion. But the „same words which held the Empire together in „time of war proved a boomerang in time of peace. „For the Indian masses demanded that the British „make good their war-time promises and on this „issue Mahatma Gandhi united the Moslem and „Hindoe peoples for the first time in history. In- „stead of fighting each other, they turned against „their British rulers in one of the most remarkable „revolutionary movements of all time". Quincy Howe, a.v. biz. 123. A. Wat verstaat men onder natie, nationaliteit en nationa lisme Alvorens de werkzaamheid van het nationalisme in De Nabije Oost te beschrijven, dienen wij het eerst over de beteekenis van dien term eens te zijn. Volgens het Ned. woordenboek van Koenen bestaat een natie uit„menschen van den zelfden stam, die in den regel taal en zeden gemeen hebben". Ware dit voldoende, dan zouden bij voorbeeld Bretoenen, Afrikaanders, Vlamingen en Noord-Neder landers, allen telgen van den Dietschen stam, die taal en zeden gemeen hebben, de Nederlandsche natie vormen En voorts omschrijft Koenen de natie als „Volk, behoorende tot een zelfden staat". Dus zouden wij bij voorbeeldde Tsjechen, Duitschers, Slowaken, Hongaren, Polen en Roethenen, behoo rende tot het volk van den vroegeren staat Tsjechoslowakije een Tsjechoslowaaksche natie zijir? Neen, de omschrijving uit genoemd woordenboek/zki wel weinigen als voldoend volledig kunnen verdedigen. De Petit Larouse is wat scherper en zegt van „nation" „Réunion „d'hommes habitant un même territoire et ayant une origine 1024

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 5