1097 1. Steeds moet er naar worden gestreefd, de vewn. dadelijk bij het begin van den aanval in te zetten, daar dit de voorbereidingen en de verrassing vergemakkelijkt en een snel verloop van den aanval verzekert. 2. Is de vij. afweer door terreinomstandigheden zeer sterk of heeft de verdediger vele hindemissen aangelegd, dan worden de vewn. eerst ingezet nadat de inf. de ongunstige terreindeelen heeft bezet. 3. Aan de inf. worden kleine vew.eenheden toebedeeld voor terrein- zuivering. Deze kunnen zich zeer langzaam verplaatsen, daar zij eerst kunnen optreden, nadat de vij. pantserafweer ineengestort is. 4. In elk geval moet over sterke pantserverbanden als reserve worden beschikt, om het succes uit te buiten, vij. reserves te vernietigen en den strijd met oprukkende of gereedgestelde vij. pantserkrachten aan te binden. Inf.gs. tevens pag. Na op de verschillende technische bezwaren te hebben gewezen, stelt een onbekende S. in M.W. van Aug. 1938 nr. 7 aan een dergelijk eenheids kanon de volgende eischen 1. Het mag niet zwaarder zijn dan het bestaande pag. 2. Beide taken moeten met denzelfden loop kunnen worden uitgevoerd. (Wordt een constructie met verwisselbaren loop gebruikt, dan zal het steeds gebeuren, dat op het kritieke oogenblik, de verkeerde loop in het stuk zit). 3. Men moet er mede uit gedekte stellingen (inf.gs.) en uit open stellingen (pag.) kunnen schieten, dus zoowel vuur met indirecte als met directe richting. Technisch zal het misschien gelukken een dergelijk kanon te construeeren, doch er is meer. Men zal twee soorten munitie moeten hebben, met alle daaraan verbonden moeilijkheden. Ook de opleiding is geheel anders. De pag.man, die slechts met directe richting schiet, en gewoon is in seconden te handelen, die in 1 minuut 15 tot 20 goedgerichte schoten op een beweeglijk doel moet afgeven, is een geheel ander iemand dan de man van het inf.gs. De laatste gebruikt alleen voor het richten al een minuut, meestal ziet hij zijn doel heelemaal niet, maar vuurt met indirecte richting en draait daartoe aan een groot aantal schroeven en raderen. Ook zijn de eischen voor vuur- stellingen geheel verschillend, zoodat de vraag gerechtvaardigd is, of het zal gelukken soldaten en vooral onderofficieren op te leiden „die elastisch genug sind, jederzeit für beide Aufgaben eingezetzt zu werden". S. geeft ook de voordeelen aan le. Het aantal soorten wapens wordt verminderd. 2e. Er wordt een vollediger gebruik van de pag.bediening gemaakt, die nu. wanneer geen gepantserde doelen verschijnen werkeloos blijft. 3e. Gemakkelijker vervanging van geschut en onderdeelen. Tot zoover dit artikel, dat slechts de bedoeling heeft, een gedachtenwisseling uit te lokken. Wij kunnen voor het reeds meer naar voren gebrachte denkbeeld geen bewondering koesteren. Aan de reeds naar voren gebrachte bezwaren m.b.t. de munitie en de opleiding zouden wij nog het volgende willen toe voegen. 1. Geschut, opgesteld voor den pantserafweer, kan niet tevens als inf.gs. optreden het zwijgt om de opstelling niet te verraden tot gepantserde doelen verschijnen. 2. Dientengevolge moet de organisatie rekening houden met het volledig benoodigde aantal stukken als inf.gs. en id. als pag. Vermindering van het aantal stukken is door een eenheidskanon dus niet mogelijk. 3. Wil men als inf.gs. van de volledige dracht (kanonnen van 4 a 5 cm ongeveer 4 a 5 km) gebruik maken, dan is een afzonderlijke organisatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 80