1101 tijd gehad, dan zal de uitwerking reeds onvoldoende zijn en zal de thans bij de div. ingedeelde 15,5 hw., die naar het L.K. overgaat, te hulp moeten komen (proj. gew. 43 kg, lading 10 kg). Ook voor art. bestrijding blijft de 15,5 hw. het aangewezen wapen. In W.M. 7 onderwerpt gnl. Marx Feldkanone und leichte Feldhaubitze aan een vergelijkende beschouwing1). Hij komt tot de slotsom, dat laatst genoemd gs. op 4 van de 11 punten van vergelijking in het voordeel is boven het vd.gs., op 3 punten gelijk staat en op 4 punten en dan nog slechts weinig in het nadeel is. Deze nadeelen hebben in hoofdzaak betrekking op de vuursnelheid en zouden grootendeels ondervangen kunnen worden door ook bij den hw. patronen in te voeren. Kap. Westphal geeft in hetzelfde nummer een overzicht van de ontwikkeling Von der Bombenkanonezum Infanteriegeschütz. Ter aanvulling van het vermelde op blz. 194 en 195 W.J. 1937 ontleenen wij aan M.W. nr. 9 de volgende gegevens betreffende de Zwitsersche artillerie. 7,5 bg. zijd. schootsveld 6° hor. 10" tot 50° projn. rook, p. en stalen g. met en zonder vertraginggk. Als zw. vd.gs. ingevoerd Bofors 10,5 L/42 6 ladingenhor. schootsveld 5° tot 43° toelaatbare vervoer- snelheid 70 km/u. Elke afd. bg.art. is sterk st., 2 bijn. a 4 stun., 1 art. parkcie. en 1 art. draagdieren col. (100 dieren). Luit. Crahay behandelt in B.B.S.M. 8 L'artillerie beige et la motorisation. Hoewel in dit artikel geen nieuwe ideeën worden ontwikkeld, is het een bestudeering ten zeerste waard daar op werkelijk onpartijdige wijze de voor- en nadeelen van motortractie worden nagegaan. Ook deze S. komt tot de slotsom, dat de huidige stand van de techniek volledige motorisatie nog niet rechtvaardigt en het motortractiematerieel nog zeer veel moet worden verbeterd en gemeengoed dient te worden alvorens het in staat zal zijn, het paard geheel te vervangen. Waar S. in beschouwingen treedt omtrent het omvangrijke en tijdroovende karakter van spoorwegvervoeren van art. met pd.traetie dient men dit niet zoozeer te vergelijken met spoorwegvervoer van de overige wapens dan wel met daarvoor mogelijk doch voor genoemde art. practisch onuitvoerbare autotransporten. Tactiek. Gnl. Marx stelt in Zur Frage der Artilleriebekampfung (M.W. 4) de t.d.a. in 1914 gehuldigde theorieën tegenover hetgeen toen in practijk werd gebracht. Aan D. zijde kende men de „Gallwitz-Lösung" met alle krachten wordt eerst de vij. art. bestreden. De Fr. hingen de „Percin-Lösung" aan de eigen art. wordt verdeeld in 2 ongeveer gelijke dealen contrebatteries en batteries d'inf. En nu de practijk Men schoot op alles wat men zag en dat was vnl. de vij. inf. Zoo zal het o-ok in de toekomst wel weer gaan zegt S., niettegenstaande thans vrij algemeen de. Fr. vooroorlogsche opvatting wordt gehuldigd. De reden daarvan is, dat elke bij. sneller vuurbereid kan zijn dan het wg.systeem (geluid- en lichtmeetdienst) in werking treedt en weinig cdtn. er toe zullen kunnen komen, een deel van hun art. werkeloos te laten. Omtrent de luwg. merkte gnl. M. neg op, dat zij tegen het einde van den wereldoorlog weliswaar met pijnlijke nauwkeurigheid werkte, doch dat sedertdien de luchtafweer ook is vooruitgegaan. Voor vij. ld.art. behoeft men echter niet zoo bevreesd te zijn haar bijn. verraden zich snel en wat is eenvoudiger dan dat de gestoorde verkenner of waarnemer het vuur der eigen (grond) art. op haar leidt? De vij. jager vormt een grooter probleem, vooral in de vdd. In den av. zal men niet zoo veel last hebben van vij. jvlgn. daar men den av. slechts inzet, indien ook de middelen aanwezig zijn ter verdrijving van de vij. lstrkn. V.z.v. S. de huidige bewapening en org. van de D. art. in zijn be schouwingen betrekt, ontleent hij de gegevens daaromtrent aan buiten- landsche vaktijdschriften daar zij in D. niet worden gepubliceerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 84