1105 duisternis zal plaats hebben, kunnen kustzoeklichten (spiegeldiameter van 150 a 200 cm) voor de nachtelijke doelverlichting niet worden ontbeerd. Uiteraard zal de vij. trachten de werking der kustzln. te veronzijdigen aanvallen in glij duikvlucht met mitrailleurvuur of lichte scherf bommen zijn dan ook te vreezen. Een scherfvrije afdekking van de gevechtsopstellingen naar boven is dan ook vereischt. Daar de kustzln. tevens een grooten ver lichtingssector vragen zou een gevechtsopstelling in hefkoepel aangewezen zijn. M.h.o. op de groote kosten wordt meestal hiervan afgezien en volstaan met een kazematopstelling met breede verlichtingssleuf. Als dag-(remise-) opstelling is alsdan een meer achterwaarts gelegen, tegen vuur uit zee en bomaanvallen uit de lucht beschermd gew.beton onderkomen noodig. Open gevechtsopstellingen worden veroordeeld. Van de vuurleiding dient de cop. (c.q. met z.g. werkkamer) in gew.beton, bestand tegen vuur uit zee en tegen bomaanvallen uit de lucht te worden geconstrueerd. Meetposten (bij groote-basis afstandmeting meestal op enkele km zijwaarts van de batterij geplaatst) kunnen, mits goed gecamoufleerd, als ijzeren stellingen worden opgetrokken. Bescherming van de bediening en meetinstrumenten tegen mitr.vuur van in scheervlucht of duikvlucht aanvallende vlgn. blijft gewenscht (bovendekking en zijweren van lichte pantserplaten) Bij de moderne kustbatterijen met centrale automatische vuurleiding maken de verbindingen een belangrijk punt uit. Waar deze binnen het gebied van rechtstreeksch vuur uit zee of in de spreiding daarvan liggen is ingegraven grondkabel met opstijgpunten over bepaalde afstanden (voor storingsonderzoek en een spoedige herstelling) vereischt. Voor de overige verbindingen kan worden volstaan met hangend lijnwerk (bij voorkeur op reikhoogte gespannen m.h.o. op de mogelijkheid van snelle herstelling het beloop zich aanpassend aan het terrein m.'h.o. op de camouflage). Voorts hecht S. groote waarde aan een doeltreffende luchtverdediging van de kustwerken. Daar de wal-batterij ondanks de ontwikkeling van het volautomatisch geleide vuur van het moderne scheepsgeschut nog steeds in het voordeel is t.o.v. varende batterijen, zal een tegenstander trachten door een met de actie te water gecombineerde luchtactie dit nadeelige verschil te veronzijdigen. Voor kleinere, goed gecamoufleerde kustwerken, waarbij tevens op doelmatige wijze het beginsel van verspreiding van doelen is toegepast, kan worden volstaan met z.g. luchtdoelautomaten (ld.mitrn. van 12 tct 40 mm). Bij uitgestrekte kustverdedigingswerken en voorts bij werken, welke niet deugdelijk gecamoufleerd kunnen werden, acht S. tevens indeeling van ld.geschut van 8 cm of zwaarder kaliber gewenscht om de aanvallende vlgn. te noodzaken hun aanvallen van grootere hoogten uit te vceren. De opstellingen van de luchtdoel-automaten en van het ld.geschut dienen door scherfweren te worden beschermd tegen de scherf- werking van in de omgeving springende bommen en projectielen. Tenslotte wijst S. er op, dat elk kustwerk ook aan de landzijde tegen vij. ondernemingen beschermd moet zijn. Ten einde zoo weinig mogelijk beveiligingstroepen aan het object te binden, dient het landfront verster- kingskundig te worden uitgebuit, waarbij „versperring en vuur een overwegende rol dienen te spelen (toepassing van natuurlijke en kunst matige hindernissen, ook tegen paun. en vewn. aanleg van gew. beton pill-boxes voor aut.wapens ter bestrijking van de hindernissen). v. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 88