1106 Luchtvaart. Het massabegrip in den luchtoorlog (Luftwehr, Juni 1938). In het tweede gedeelte van deze studie (zie het overzicht in het Aug.- nummer) behandelt de S. de practische toepassing van bovengenoemd begrip, zoowel bij het offensief als bij het defensief. Evenzeer als voor grondstrkrn. is ook voor het luchtwapen het hoofddoelopzoeken en ver nietigen der vij.strijdmachtmet dit verschil nochtans, dat deze strijdmacht voor het luchtwapen uit veel meer objecten is samengesteld dan b.v. voor het leger. De eerste taak van den bevelhebber is de doelen vast te stellen dan na te gaan welke krachten daartegen kunnen worden ingezet, en ten derde, welke tijd noodig is om de opdracht uit te voeren. De drie factoren: object, sterkte en tijd bepalen dus het operatieplan. Daar men wel nooit zooveel krachten beschikbaar zal hebben, dat het doel in één klap wordt bereikt, moet dus de actie onafgebroken worden voortgezet zoowel bij dag als bij nacht. Bij dag is de uitvoering wel is waar gemakkelijker, doch ook de vij .verdediging (jagers en luchtafweergeschut) meer te vreezen. Uitvoering b.v. van een bomaanval door een (It.) regiment (2 groepen a 2 afdn.) op drie spoorwegknooppunten gelijktijdig vertrek (van verschillende terreinen) in afzonderlijke gedeelten (afdn.groepen) daarna verzamelen en gesloten marcheeren (tegen jagers); op bepaald punt formatie verbreken en afzon derlijk (niet kleiner dan 1 afd.) op de diverse doelen aanvliegen na den aanval weder verzamelen in gesloten formatie en terug naar bases. Bij nacht wordt opgetreden in afzonderlijke kleine verbanden door het volgen van een vooraf vastgesteld tijdschema wordt hier massawerking in ruimte (de verschillende doelen op hetzelfde tijdstip aanvallen) dan wel in tijd (bij opvolgende aanvallen) verkregen. Het defensieve optreden wordt door dezelfde beginselen beheerscht. Zoodra een vij. aanval wordt gemeld, worden over het geheele bedreigde gebied zooveel mogelijk eenheden gelijktijdig ingezet. Polen's luchtwapen. (M.W. 17 Juni 1938). Het Poolsche luchtwapen staat onder het „Commando der Luchtvaart" van het Departement van Oorlog.de luchtafweer behoort hier echter niet bij (zooals b.v. in Duitschland of Engeland). De totale sterkte is ongeveer 1600 vlgn. en 16000 man, waarvan 1500 off. De vlg.verbanden zijn georgani seerd in 2 luchtbrign., elk bestaande uit 3 regn. Men is er zooveel mogelijk op uit vlgn. van de eigen industrie in dienst te hebben, hetgeen echter nog lang niet het geval is. Zoo bestaat een deel der zware bombardementsvlgn. nog o.m. uit Fokkers F VII en (Tsjech.Sl.) Avia's-F 39, en beschikt men voor alg. doeleinden o.a. over de Fr. Poter-25. Vooral de eerste soort wijst niet op moderniteit. Men is echter hard bezig aan vernieuwing van het materieel. Ashmore modernized. (R.A.F. Quarterly, Juli 1938). Een zeer uitvoerig artikel over de verdediging van de Britsche eilanden tegen luchtaanvallen, waarbij de schrijvers zich bepalen tot het h.i. meest te verwachten geval „Zuid-Oost". Een résumé geven zou te ver voeren, waarom we volstaan met de studie waarin tal van behartigenswaardige wenken en uitspraken voorkomen ter lezing aan te bevelen en alleen de slotzin te vermelden, welke luidt„Voldoende bescherming kan alleen worden verkregen door jagers èn luchtafweermiddelen." De luchtstrijdkrachten van Sowjet Rusland. (D.W. 28 Juli 1938). In een speciale dagorder van medio Mei 1938 wordt o.m. gezegd„De zware bommenwerpers der S.R. lu.str.krn. zijn een bijzonder belangrijk aanvalswapen, niet alleen tegen vij .leger en verbindingen maar in de eerste plaats tegen Regeering en bevolking. De beoogde moreele en politieke werking bereikt men door vernieling van de in dit opzicht bijzonder belangrijke

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 89