1107 gebiedsdeelen". 'De Russen leggen hierop bijzonderen nadruk ruim de helft van de gezamenlijke sterkte wordt gevormd door verbanden zware bommen werpers. Volgens laatste gegevens (uit Finsche bron) is de totale sterkte meer dan 615 „luchtdivisies", tezamen vormende ruim 200 „lucht-flottilles". Het lucht-legerkorps is de grootste eenheid. De berichten dat de Scwjet-lucht- vloot uit totaal 16.000 vlgn. zou bestaan, zijn onjuist. Ten rechte zou dit zijn 5500 in eerste lijn, 2500 in tweede lijn. [Die „luchtdivisies" moeten dus onze afdeelingen voorstellen, 13 vlgn., en de flottilles" zijn dan te vergelijken met de vliegtuiggroepen (eskaders) 40 vlgn.]. De operatieve luchtvloot bestaat uit 60 luchtbrigades. 5 brigades met toebehooren zijn gestationneerd aan Oostzee, Zwarte zee en Jap—zee, voor samenwerking met de marine. 63 zelf standige afdn. zijn voor directe samenwerking met het leger bestemd. Medio Mei 1938 was de samenstelling ongeveer als volgt Bombardementsverbanden 102 Esks. 1 Zelfst.afdn. Jachtverbanden 48 16 Verkenningsvliegtuigen 41 46 Slagaanval verbanden 4 Vliegtuigen zonder classificatie 3 198 63 Bombardement van civiele objecten. Blijkens het voorgaande hechten de Russen bijzonder groote waarde aan het luchtbombardement als middel om Regeering en bevolking te intimideeren en te dwingen tot toegeven. Het is de vraag of zulks inderdaad resultaat zal opleveren. Men is geneigd tot de opvatting, dat de practijk het tegendeel leert, zoowel tijdens den wereldoorlog als thans in Spanje en China. Zoo geeft de Editor van Fighting Forces (Aug. 1938) de volgende uitspraken van correspondenten uit Spanje „12 maanden geleden was de bevolking van Barcelona tamelijk apatisch t.o.v. den burger oorlog. Vandaag is er geen oorlogszuchtiger stad, besloten te vechten tot het bittere einde. En zulks in hoofdzaak dank zij de bombardementen van Franco, waardoor 2000 inwoners, vrouwen en kinderen, werden gedood". Dezelfde indruk werd verkregen in Alicante, waar de bombardementen alleen hebben uitgewerkt, dat niemand meer aan overgeven denkt en een haat is ontstaan, „which wil not be forgotten for generations". En hoe is de vroegere verdeeld heid in China niet omgeslagen in een nooit gekende of verwachte eenheid en vastbeslotenheid tegen den indringer En zulks „largely, if not entirely, on account of Japanese bombs". Tot dezelfde conclusie komt de Belg. mj. Wanty (R.d'I., April 1938), waar hij constateert, dat de systematische bombardementen van Madrid zijn opgehouden, omdat ze geen resultaat opleveren en ook in China de ervaring leert, dat dergelijke methoden van „totale oorlogsvoering", wel verre van de moreele krachten te verzwakken, juist den haat en den wil tot volhouden en doorzetten krachtig opwekken. Als „Dritte im Bunde" vermelden wij hier Gnl. Duval, die in zijn boek „Les legons de la guerre d'Espagne" eveneens tot de uitspraak komt, dat dergelijke luchtaanvallen een tegengesteld resultaat opleveren. Amerikaansche luchtmanoeuvres aan de Oostkust. (Luftwehr, Juni 1938). Voor de eerste maal werd de drie jaar geleden opgerichte General Headquarters Air Force (het operatieve zelfstandige - deel van het Army Air Corps) aan een uitgebreide manoeuvreproef onderworpen. Onder stelling Terwijl de vloot en het Navy Air Corps in den Stillen Oceaan gebonden zijn in den afweer van een Aziatischen aanvaller, nadert een Eur. bondgenoot van genoemden aanvaller de Oostkust met een expeditie van 8 vliegkampschepen (700 vlgn.), 4 slagschepen, 10 kruisers, enz. Hiertegen wordt een luchtmacht van 217 vlgn. (van de 350, waaruit deze GHQ Air Force bestaat) samengetrokken op 18 steunpunten in de bedreigde zone. Het personeel, dat deelnam, bestond uit 469 officieren en 2378 minderen, of

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 90