1108 ruim 13 man per vliegtuig. De manoeuvres hadden vooral ten doel het nieuwe materiaal te beproeven en na te gaan, welke tijd benoodigd was voor de concentratie. Zoo namen er aan deel de 4-motorige Boeings XB-15 (nieuwere uitvoering van de B-17), het stratosfeervliegtuig Lockheed XC-35 en het meerzits-jachtvliegtuig Bell XFM-1 „Airacuda". Van dit laatste type, een 2-motorigen jager met duwschroeven en een zware bewapening vooruit, is na deze manoeuvres een serie van 13 vlgn. besteld. De deelname van een groep Seversky P-35 jagers met P. en W. twin Wasp werd afgelast, volgens berichten omdat in deze motoren een nieuw lagermateriaal is toegepast, dat niet heeft voldaan. Eveneens werd de afdeeling Curtiss A-18, een 2-motorige éénzits-jager (zie het overzicht in nr. 7), waarvan veel verwacht werd, niet ingezet. Reden niet bekend, doch naar verluidt zou de constructie te zwak gebleken zijn. Gedurende de manoeuvres maakte een pat. van 3 Boeings B-17 een ver- kenningsstoot tot 1000 km uit de kust, hierbij in een front van 50 km vliegend, door radio verbonden. Doel was het It.schip „Rex", dat na een vlucht van 4 uur gevonden werd. De les uit deze oefening is, dat deze Air Force nog zeer ten achter staat bij wat zij zou moeten zijn, dat de concentratie te lang heeft geduurd en dat naast gebreken in technisch opzicht vooral de ver bindingen nog heel wat te wenschen overlieten (te weinig oefening). La rencontre en Allemagne des „Chevaliers sans haine". (Les Ailes, 1 Sept. '38). ..Het succes van Gnl. Vuillemin in D. is veel grooter geweest dan de grootste optimisten hadden gehoopt. De D. vliegers hebben met groote harte lijkheid en trots aan hun Fr. collega's laten zien wat zij in 4 jaren hebben opgebouwd". Verschillende zeer interessante dingen zijn hun vertoond. De indruk, welken de Fr. van de productie kregen, was „écrasante". In de fabrieken werd in ploegen gewerkt van 6.00 tot 22.00 uur. De nieuwste machines en werktuigen zijn in gebruik. De tijd tusschen het gereed zijn van een prototype en het afleveren van de serievlgn. aan de eskaders wordt geschat op 2 jaren. De nieuwe fabrieken zij om groote vliegterreinen heen gebouwd, met de werkplaatsen verspreid op 700 a 800 m afstand van elkaar. Elke fabriek heeft een eigen school waar 300 a 400 leerlingen gedurende 4 jaar worden opgeleid. Uitgebreide schuilplaatsen zijn overal gebouwd, waar elke employé een plaats, een gasmasker en gasproof-kleeding vindt. Het ministerie van luchtvaart, dat in 11 maanden werd gebouwd, bevat 4000 vertrekken. De D. bouwen veel 2-motorige jagers (b.v. Messerschmitt 110, tweezits, 2 kanonnen en 4 mitr. vooruit, 2 mitr. achteruit). Voor de jachtvlgn. is op 't oogenblik de verhouding ongeveer 60 éénmotorig, 40 2-motorig. Aan duikbombardement wordt veel aandacht besteed. De ld.art oefent zich hiertegen, door met scherp te vuren op zakken zand, die door een vlg. worden uitgeworpen. Talrijke treffers werden hierop verkregen. Een ander interessant oefenmiddel is het vuren op een spiegel. Een formatie vlgn. beweegt zich hierbij in een bepaalde richting, terwijl de art. precies 180° daarop vuurt met scherp. Een samenstel van spiegels geeft nu de beelden van doel en springpunten vallen deze samen dan ligt het vuur goed (naar ons voorkomt, alleen in richting, niet in afstand wij meenen, dat een soort gelijke wijze van oefenen jaren geleden reeds bij Den Helder plaats vond). Maakt de ballonversperring den luchtaanval onmogelijk (D.W., 9 Juni '38). Deze vraag houdt den laatsten tijd vele pennen in de luchtvaartvakpers bezig. Vooral Engeland hecht blijkbaar aan deze versperringen groote waar de. Een kort résumé van de verschillende meeningen en gegevens leert het volgende Onder ballonversperring wordt verstaan een net van metaal draden, omhoog geheven en gehouden door een aantal ballons. De werking kan tweeledig zijn door het raken van de draden wordt het vlg. onklaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 91