1109 en stort omlaag, dan wel de onder electnschen stroom staande metaaldraden doen het vliegtuig in brand geraken (het laatste lijkt ons weinig waarschijn lijk). Bovendien uiteraard een preventieve werking, wellicht de belangrijkste (tegen het eind van den wereldoorlog zouden ballonversperringen zoowel de aanvallen op Londen als Parijs vrijwel beëindigd hebben). Destijds gingen de versperringen tot ongeveer 4000 m thans echter nu moderne bommen werpers tot 7000 a 8000 m stijgen worden de netten ongeveer 10.000 m hoog. Hierdoor worden zeer hooge eischen aan de draden gesteld, die slechts enkele mm doorsnede mogen hebben (gewicht en zichtbaarheid). De vroegere netten zijn thans vervangen door verticale draden, elk aan één aparte ballon bevestigd, doch zonder horizontaal verband. De tusschenruimte van de draden zal als regel wel aanmerkelijk grooter zijn dan de spanwijdte dei- vliegtuigen, aangezien anders te veel materieel noodig is. Niettemin geven ze dan toch al spoedig een behoorlijk percentage kans op raak vliegen, nog afgezien van de moreele en preventieve werking. Het is volgens S. dan ook te verwachten, dat deze versperringen even werkzaam zullen worden als vroeger de palissadeering om een legerplaats. Ze hebben nog het groote voordeel in slecht weer evengoed te werken als bij mooi weer, in tegen stelling met ld.art. en zin. Elke ballon is op een vrachtwagen gemonteerd. De windas bereikt een snelheid van 500 m per minuut. Het heele systeem is mobiel. R. Luchtbescherming. Gasschutz und Luftschutz Juli 1938. Dit nummer is gewijd aan de lb.maat- regelen op bouwtechnisch gebied. Het is een zeer lezenswaardig nummer voor hen, die op bouwtechnisch gebied iets met de lb. te maken hebben. Blijkbaar staat het schuilplaats-vraagstuk in Europa nog steeds in het volle teeken van de belangstelling. Gasschutz und Lujtschutz Aug. 1938 Dr. jur, Wirth behandelt „Die Neuordnung des Selbstschutzes". S. vangt aan met de mededeeling, dat in het voorjaar van 1933 de zelfbescherming ter hand werd genomen. De eerste beschermingsmaatregelen kwamen neer op het maken van schuilplaatsen, het nemen van maatregelen tegen brandgevaar en het verzorgen van gewon den. De in één huis wonende families verzorgden gezamenlijk de Ib.maatre- gelen in huis. Deze z.g. „Hausluftschutz" omvatte a. de aanwijzing van een „Luftschutzhauswarte" [dus als het ware een hoofd van den lbd. in huis] die het volle vertrouwen van alle bewcners van het huis moet bezitten en die verantwoordelijk is voor alle maatregelen op lb.gebied. Als helper wordt hem toegevoegd de portier b. het organiseeren van de alarmmaat regelen en c. het organiseeren van een huisbrandweer. Deze maatregelen kwamen in hoofdzaak neer op het aanwijzen van een zeker aantal personen belast met de uitvoering van de voorgeschreven maatregelen, terwijl de overige bewoners niets hadden te doen dan op het signaal „luchtalarm" de schuilplaatsen op te zoeken. Wanneer de plaatselijke omstandigheden zulks toelieten vormden eenige huizen samen een „Luftschutzgemeinschaft". Deze Luftschutzgemeinschaft werd docr de politie vastgesteld. Na de invoering van een alg. lb.plicht werd bij circulaire door den opperbevelhebber van de lstr.krn. de zelfbescherming opnieuw geregeld. De eenheid voor de zelfbescherming is thans de „Luftschutzgemeinschaft". Zij bestaat uit de bewoners van een huis gebeurlijk kunnen eenige woningen worden samengetrokken. Het criterium hiervoor is, dat het aantal tot een „Luftschutzgemeinschaft" behoorende personen voldoende is om een behoor lijke lb.organisatie te kunnen doorvoeren. Voor ons is een en ander ook van belang. Weliswaar heeft het voorgaande meer betrekking op laten wij het noemen „huurkazernes" waarin een groot aantal gezinnen verblijven, die wij in Indië niet aantreffen, doch thans wordt hier overal overgegaan tot het organiseeren van de lb. van bedrijven, instellingen, fabrieken,

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 92