1110 kantoren enz. dus in gebouwen, waar in tijden van gevaar een groot aantal personen doorwerkthetwelk dus practisch op het zelfde neerkomt. Engeland. Ook de vrouwen werken mee aan de tot standkoming van een behoorlijke lb.organisatie. De vrouwen-organisatie telt 500.000 personen. Elke stad van 50.000 inwoners of meer heeft een eigen groep. In het lb.verband treden zij op als chauffeuse, verpleegster, bezetting van uitkijk posten enz. Waar wij in Indië met moeilijkheden voor wat betreft het personeelsvraagstuk hebben te kampen, is het vraagstuk van de inschakeling van de vrcuw bij de lb. voor ons van veel belang. Griekenland. Door de Regeering werd bepaald, dat elke kiesgerechtigde burger zich aan de lb.organisatie moet verbinden, wil men niet zijn kiesrecht verliezen. Manschukuo. De vrouwenbond besloot zich aan de lb.organisatie te verbinden. In het bijzonder zal zij in de verschillende steden de verpleging van de gewonden op zich nemen. L.Z.-Korrespondenz. Nachrichtendienst für Luftschutz und Gasschutz Augustus 1938. In een artikel „Berichten uit Spanje" wordt e.e.a. over de alarmeering medegedeeld. S. vangt aan met de mededeeling, dat tot nu toe steeds werd aangenomen, dat de nadering van vij. vlgn. steeds tijdig door den waarschuwingsdienst werd gemeld. In Spanje is echter gebleken, dat de luchtaanvallen zoo worden uitgevoerd, dat de alarmeering steeds te laat komt. De vliegtuigen toch naderen het te bombardeeren object (de te bombardeeren stad) op groote hoogte en passeeren de waarschuwings keten met afgezetten motor, duiken als het ware met afgezetten motor naar het te bombardeeren object. De eerste waarschuwing is dan ook in de meeste gevallen niet het huilen van de sirenes, maar het springen van de bommen. Door dit geluidloos naderen van het doel, wordt de kans op paniek aan merkelijk verhoogd. Aangezien alle maatregelen op Ib.gebied er juist op gericht zijn paniek te voorkomen wordt aangegeven, dat het beter is bij een dergelijke geluidlooze nadering van vij. vlgn. de menschen rustig aan den arbeid te laten, aangezien er toch geen tijd is om de schuilplaatsen op te zoeken. Hierin schuilt veel waars, maar er zullen zich ook menschen op straat bevinden, die wèl de schuilplaatsen zullen moeten betrekken. Door een oordeelkundig ingrijpen van het personeel van den Ibd. zal het ontstaan van paniek moeten worden voorkomen vooral de politie zal in zulke momenten door rustig en tactvol optreden veel kunnen doen. Het recruteeren van vrijwilligers voor de lb. in Engeland. De minister van Binnenlandsche Zaken Sir S. Hoare heeft den nadruk gelegd op de omstandigheid, dat het aantal vrijwilligers dat zich opgeeft voor de lb. nog steeds onvoldoende is. Begin 1938 heeft men bekend gemaakt voor 1938 op minstens 1.000.000 vrijwilligers te rekenen. Hiervan zijn er thans (ultimo Augustus) 500.000 geworven. De minister acht het van het grootste belang dat men nog voor ultimo 1938 het millioen bij elkaar heeft. De hulp van alle kerken, kranten enz. is daartoe toegezegd. Zoo zal in de kerken op geregelde tijden gewezen worden op de noodzakelijkheid van de lb.maat- regelen, op de omstandigheid dat de lb. er is voor de burgerbevolking en zij dus moet mee werken en op de noodzakelijkheid van vrijwillige mede werking. Wij vragen ons af, of dit wel de juiste methode is. Wat beteekent 1.000.000 vrijwilligers op een bevolking van 30.000.000 De eenige methode is n.dz.m. het opleggen van de verplichting tot medewerking. Men moet de menschen die men bij de organisatie wil betrekken kunneru aanwijzen. De bevolking moet verplicht worden tot medewerking. Ook in Ned. zijn thans de bedrijven bezig met het organiseeren van de lb. voor het personeel. De Rott. Lloyd heeft thans de lb. van haar empla cement georganiseerd. Onder een der gebouwen bevindt zich thans een groote schuilplaats vcor personeel en reizigers900 personen kunnen er bescherming vinden. Deze schuilplaats behoort tot de besten van Ned. Wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 93