1111 prefereeren echter een aantal kleine schuilplaatsen [verspreiding van doelen]. De schuilplaats is door gewapend beton schotten in afdeelingen verdeeld. Een der afdeelingen is ingericht als geneeskundige hulppost. Protar Juli 1938. Jugend und Luftschutz door Hptm. M. Höriger. S. dcet uitkomen, dat men de jeugd reeds op school moet wijzen op het luchtgevaar en op de maatregelen welke men daartegen moet nemen. Hierdoor bereikt men tevens, dat in huis door de kinderen over lb. wordt gesproken en de ouders zich vcor dit vraagstuk onwillekeurig gaan interes seeren. Dus een goede methode van voorlichting. S. geeft vervolgens aan, dat er twee methoden zijn om de lb. op scholen te behandelen n.l. 1. het houden van voordrachten dcor deskundigen en 2. ihet les geven in lb. door de leeraren. Laatstgenoemde methode impliceert, dat de leeraren volkomen op de hoogte zijn en kunnen beschikken over materieel om bij de lessen te gebruiken. Bij de aardrijkskunde-les kan door den leeraar aan de hand van de kaart op het belang van de lb. voor het Rijk worden gewezen. Bij de lessen in scheikunde kan men de lucht- en gasoorlog behandelen en de afweermaat- regelen bespreken. Ook de practijk dient niet uit het oog te worden verloren. De jeugd moet gecefend worden in het opzetten van het gasmasker, het reinigen van het masker enz. enz. Wij zijn op dit artikel iets dieper ingegaan, aangezien het vraagstuk „de jeugd en de luchtbescherming" reeds geruimen tijd in Ned.-Indië in het teeken van de belanstelling staat. Reeds begin 1938 werd een aanvang gemaakt met het houden van voordrachten op scholen. Begin September is het werkje „Kent het gevaarBeveiligt U verschenen. De schrijvers hebben zich ten doel gesteld, eerst een indruk te geven van het gevaar, dat uit de lucht dreigt om vervolgens de afweermaatregelen te bespreken. Achtereenvolgens worden de volgende onderwerpen in beschouwing genomen Kent het gevaarVan oorlog en vrede het vliegtuig in den modernen oorlog bommen strijdgassen. Beveiligt ULuchtverdediging en luchtbeschermingbeveiliging tegen scherf- en gasgevaaroverheidsmaatregelen en de luchtbeschermings dienst eerste hulp bij ongelukkenluchtbescherming in het gezin (zelfbescherming) een taak voor de jeugdom te onthouden. Verschillende goede foto's zijn in den tekst opgenomen. Het boekje is goedgekeurd door de Depn. van B.B. en O. en E. In het nieuwe schooljaar wordt het op de middelbare en Mulo-scholen als leesboek ingevoerd. Het is tegen den zeer lagen prijs van 0,60 in den handel verkrijgbaar. Wij zijn dus in Indië op den goeden weg. Schrijver geeft 2 methoden aan. In Indië past men beide methoden tce, d.w.z. eerst de voordrachten om de jeugd voor te bereiden, gevolgd door onderricht op de scholen. B. Geneeskundige Dienst. Der Deutsche Milit'drarzt, September 1938. „Beri-beri Probleme und das Chinesische Heer", door Prof. Dr. A. Schretzenmayr. Eén van de belangrijkste cnderwerpein uit de militaire geneeskunde, vooral in de tropen, is wel de beri-beri, niet alleen wat de behandeling aangaat, doch speciaal voor wat betreft de voorbehoeding. Ons leger heeft in vroeger jaren reeds menigmaal bij expedities de onaangenaamheden ondervonden, welke deze, meestal „epidemisch" optredende, ziekte met zich brengt. Dcch ook tegenwoordig is een nauwkeurige kennis van de sympto matologie, de therapie en vooral de prophylaxis der beri-beri voor ons van het grootste belang, want hoewel men na de ontdekkingen van Eykman

Indisch Militair Tijdschrift | 1938 | | pagina 94